O hakimler içeride ama halen beraat çıkmıyor!

08 Eylül 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 08 09 2017 - 2:30

Ergenekon davasında sanık avukatı Sezer, “Davanın eski hakim ve bu davaya ilişkin yaptıkları usulsüzlüklerden içeride. Yargılanmaları nerdeyse mahkumiyetle sonuçlanacak ancak biz halen beraat edemedik” diye tepki gösterdi


Yargıtay’ın bozma kararının ardından “Ergenekon davası” görülmesine devam edildi. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya 18 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Mahkeme başkanı Metin Tamirci dava dosyasına ulaşan belgeleri okudu. Ardından avukatlar taleplere ilişkin beyanlarda bulundu. Aralarında Eski Orgeneral Hurşit Tolon’un da bulunduğu 7 ismin avukatlığını yapan İlkay Sezer, davada ‘derhal beraat’ kararı verilmesi gerektiğini belirterek, “Davanın eski hakim ve savcıları şu an içeride ve bu davaya ilişkin yaptıkları usulsüzlüklerden yargılanıyorlar. O hakim ve savcıların yargılanması nerdeyse mahkumiyetle sonuçlanacak ancak biz halen beraat edemedik” ifadesinde bulundu.

‘Olmayan örgütün üyesi olmaz’

Diğer sanık avukatları da, savcılığın, “Olmayan örgütün yöneticisi ve üyesi bulunmayacağından bu suçlardan beraat kararı verilmeli” yönündeki talebini hatırlatarak, beraat kararı verilmesini istedi. Bu arada “Ergenekon davası”nı gören eski heyette üye hakim olan ve halen FETÖ üyeliği suçlamasıyla cezaevinde bulunan Hüsnü Çalmuk’un da mahkemeye dilekçe gönderdiğini açıklandı. Çalmuk dilekçesinde, süreçle ilgili bilgi talebinde bulundu. Mahkeme heyeti talepleri değerlendirmek için duruşmaya ara verdi.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan Ergenekon davasında önceki celse verilen ara kararlar doğrultusunda 63 sanığın dosyası ayrılmıştı.