O detay ortaya çıktı! Açıklamalar peş peşe geldi

AA |  16 Eylül 2019 Pazartesi - 18:34 | Son Güncelleme : 16 09 2019 - 18:34

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırıya ilişkin İran'ı hedef alarak bu ülkeyi üstü kapalı suçladı.

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere yönelik saldırıların Yemen toprakları dışından İran silahlarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.


Koalisyon sözcüsü Turki el-Maliki, Suudi Arabistan'ın Al Arabiya  televizyonunun canlı yayınladığı basın toplantısında, "Soruşturmadan elde edilen  ilk bilgiler, Bekik ve Haris'e (Saudi Aramco'ya ait tesislerin bulunduğu yerler)  düzenlenen saldırılarda kullanılan silahların İran'a ait olduğuna, saldırıların  Yemen topraklarının dışından yapıldığına işaret ediyor." dedi.
 
Maliki, saldırının nereden gerçekleştirildiğinin öğrenilmesi için  soruşturmanın devam ettiğini belirtti.
 
Öte yandan, Suudi Arabistan Şura Meclisi, dost ve kardeş ülkelerden,  Saudi Aramco saldırılarının arkasında yer alan örgütlerin, ülkelerin ve  destekçilerinin yargılanması için ortak çaba harcamalarını istedi.
 
Başkan Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran'ın  Aramco saldırısında herhangi bir rolü olmadığını savunmasına tepki gösterdi.
 
İran'ın ABD'ye ait bir İHA'yı düşürdüğünde de bu İHA'nın kendi hava  sahasında olduğunu iddia ettiğini anımsatan Trump, "Bu açıklamaya, bunun çok  büyük bir yalan olduğunu bile bile güçlü şekilde sarıldılar. Şimdi de Suudi  Arabistan'daki saldırıda kendilerinin bir şey yapmadığını söylüyorlar.  Göreceğiz." ifadesini kullandı.
 
"Orta Doğu'nun petrolüne ihtiyacımız yok"
 
Başkan Trump, Aramco'ya yönelik saldırının ardından petrol  fiyatlarındaki artışa yönelik de yorumlarda bulundu.
 
Kendisi sayesinde son yıllarda enerji sektöründe büyük ilerlemeler  kaydedildiğini vurgulayan Trump, "Biz artık bir enerji ihracatçısı değiliz,  dünyanın bir numaralı enerji üreticisiyiz. Orta Doğu petrolüne ve gazına  ihtiyacımız yok ve orada çok az tankerimiz var. Yine de müttefiklerimize yardım  edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Saudi Aramco petrol tesislerine saldırı
 
Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki  tesise, cumartesi günü yerel saatle 04.00'da hava saldırısı düzenlenmişti.
 
Saldırıyı hiçbir grup üstlenmezken bugün Husiler, "Suudi Arabistan  petrol tesisi Aramco'da bulunan şirketleri ve yabancıları uyarıyoruz. Her an  yeniden vurabiliriz." açıklamasını yapmıştı.
 
Amerikan ABC News televizyonuna konuşan Washington yönetiminden ismi  açıklanmayan bir üst düzey yetkili, İran'ın Saudi Aramco'ya saldırıları,  topraklarından ateşlediği seyir füzeleri ve 20'yi aşkın SİHA ile  gerçekleştirdiğini ileri sürmüştü.

ETİKETLER