Nusaybin şehidi Mehmet Şirin Demir'in kızının sözleri ayakta alkışlandı

AA |  14 Ocak 2020 Salı - 13:56 | Son Güncelleme : 14 01 2020 - 15:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmanın sonunda, Nusaybin şehidi Mehmet Şirin Demir'in kızı, TRT Kurdi çalışanı Gülay Demir'i kürsüye davet etti. Demir'in konuşması, salondakiler tarafından ayakta alkışlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi önümde gördüğünüz şu saksı onun kabrindeki topraktan alınmış bu saksı yapılmış. Ve kızı da bunu bana getirdi" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda Mardin'de şehit olan Mehmet Şirin Demir'in kızını kürsüye davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda kürsüyü şehit kızı Gülay Demir'e bırakırken, Demir'ın sözleri AK Parti grubu tarafından ayakta alkışlandı.
 
 
'GÖZÜ GİBİ BAKTIĞI BU ÇİÇEĞİ BİZE HEDİYE ETTİ'
 
Güvenlik güçlerinin ve Suriye Milli Ordusunun karşısına çıkmaya  cesaret edemeyen hainlerin sivilleri hedef aldığını ifade eden Erdoğan, "Bu  saldırılarda 22 sivil vatandaşımız şehit oldu, 189'u da yaralandı. İşte bunlardan  biri de Mardin Nusaybin'de şehit olan Mehmet Şirin Demir kardeşimizdi. Önümde  gördüğünüz şu saksı, onun kabrindeki topraktan alınmış, bu saksı yapılmış. Kızı  da bana bunu getirdi." diye konuştu. Mehmet Şirin Demir'in kızı Gülay Demir'i kürsüye davet eden Erdoğan,  "Esnaf olan Mehmet kardeşimiz, sınır ötesinden atılan bir havan mermisiyle  yaralananlara yardım ederken, ikinci havan mermisinin hedefi olmuş ve şehadet  mertebesine erişmiştir." ifadelerini kullandı.
Mehmet Şirin Demir'in, şehadetinden bir süre önce kızı Gülay'a bir  çiçek hediye ettiğini anlatan Erdoğan, "Gülay kızımıza babası şu ifadeyi  kullanmış, Gülay da bana bunu söyleyince 'Burada bir dervişlik yatıyor' demiştim.  O ifade de çok anlamlıydı. 'Yarası olmayanın yari olmaz.' Gülay kızımızın bir  baba yarası var. Ama bu salonda onun yarasına yarenlik eden her kökenden, her  şehirden yüzlerce kardeşi de var." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözleri ayakta alkışlanırken partililer  tarafından "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı atıldı.
 
Gülay Demir'in, 81 ilden aldığı topraklara babasının mezarından  getirdiği toprağı da ilave ederek bu çiçeği hediye ettiğini aktaran Erdoğan,  Gülay'a babasının "Bu ülkenin her yeri senin memleketin. Vatanına, bayrağına  sahip çık." diye nasihat ettiğini anlattı. Erdoğan, "Şehidimizin ve onun biricik  kızının emaneti olan, birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin sembolü  gördüğümüz bu çiçeği evimizin ve kalbimizin en mutena köşesine yerleştirdik."  ifadesini kullandı.
 
Gazilerin vazife malulü aylığıyla ilgili teknik sıkıntıları çözecek  yasal düzenlemelerin en kısa sürede Meclise geleceğini bildiren Erdoğan, "15  Temmuz darbe girişiminin ardından kuruluşuna karar verdiğimiz Türkiye Şehit  Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı'nın yönetimi de oluşturuldu. Şehit yakınları  ile gazilerimizin, aileleri için kullanacakları kaynak da vakfımızın hesabına  aktarıldı. İnşallah bundan sonra şehit yakınlarımız ve gazilerimizle, ailelerine  verilecek hizmetler bu vakıf üzerinden yürütülecek." bilgisini verdi.
 
 
   Gülay Demir: "Kürt çocukları kendi filmlerinin kahramanları oluyor"
 
Erdoğan, konuşmasının ardından kürsüyü Gülay Demir'e bıraktı. Toplantıya kabul edildiği için teşekkür eden Demir, "Babam ve diğer  tüm şehit ve gazilerimiz üzerine söylenecek o kadar söz var ki ama burada ne  söylersem söyleyeyim kelimeler mahcup, boynu bükük kalacak. Kürt çocukları  üzerinden tiyatrolar yapıldı, filmler çevrildi. Ama artık bilmeliler ki o  tiyatrolarda perdeler kapandı, filmler vizyona artık girmiyor. Kürt çocukları  kendi senaryolarıyla kendi filmlerinin kahramanları oluyorlar." diye konuştu. Mardin'de doğup büyümüş bir Kürt kızı olduğunu ifade eden Gülay Demir,  81 ilin toprağının memleketi olduğunu söyledi. Demir, şöyle konuştu: "Nefes aldığım süre boyunca babamın bana öğretmiş olduğu bütün  ilkeleri uygulayacağıma söz veriyorum. Ben babamdan birçok şey öğrendim. Yaram  var ama elhamdülillah yarama yarenlik edenler de var. Teşekkür etmeyi, affetmeyi  öğrendim. Gücü kendinden almayı öğrendim. Bir insanın kalbini kırmanın da bir  insanın canını almak kadar günah olduğunu ben yine babamdan öğrendim. Ben bugün  buradan bütün cesur şehit çocuklarına, babalarının ardından ayakta durmayı  başarabilen yiğit kızlara selamlarımı gönderiyorum. Mazlumlar için inşirah var,  zalimler için yaşasın cehennem."  Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Zalimler için yaşasın cehennem diyerek  yolumuza gayretle devam edeceğiz. Bu güzel çiçeği de aynı şekilde saklamaya devam  edeceğim." dedi.