Numan Kurtulmuş'tan AYM'nin seçimle ilgili kararına ilk yorum

31 Mayıs 2018 Perşembe - 15:05 | Son Güncelleme : 31 05 2018 - 16:25

CNN Türk'te konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, AYM'nin CHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakı yapmasına imkan tanıyan kanunun seçim güvenliğiyle ilgili hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebi reddetmesiyle ilgili olarak "Anayasa Mahkemesi doğru kararı aldı" dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş CNN Türk canlı yayınında gündemdeki konularla ilgili açıklamalar yaptı.İşte Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları: Terör örgütlerinin bölgeden temizlenmeli. Suriye'de yerel halk kimse yönetim onda olmalı. Membiç'te bunun yapılması konusunda umutlu bir noktadayız.

 
Böylece Türkiye açısından çok önemli bir tehdit ortadan kalkmış olur. Terör örgütünün iyisi kötüsü olmaz.
Bizim ABD ile uzun süredir aramızdaki sorunun esas nedeni budur. Siz bir taraftan DEAŞ ile mücadeleden bahsedeceksiniz diğer taraftan bölgeye en az DEAŞ kadar zarar veren bir örgüte yardım edeceksiniz. Bu olmaz. Diyelim Rakka'da bu kadar terörist vardı ne oldu bu silahlı gruplar? Çok çok az bir bölgede DEAŞ kaldı. Bu DEAŞ'lılar muhtemelen başka bir bölgeye gittiler ve onlara bela olmak için bekliyorlar.
 
F-35 KRİZİ HAKKINDA
 
Türkiye F-35 projesinin bir parçası. Türkiye'ye vermemek akla ziyan bir durumdur.  Kendi içinde olduğumuz ortağı olduğumuz bir projede olmamamız Türkiye'yi son derece rencide eden bir durumdur. Türkiye ile ABD tarafındaki ilişki bu kadar gergin devam etmeyecekse bu sorunun da çözülmesi gerekir.
 
CHP'NİN SEÇİMİ İPTAL BAŞVURUSU
 
AYM hakkında söyleyecek bir sözümüz yok. Sandıklarda oy vermeye başlandığında bazı yerlerde özellikle terör gruplarının baskı uyguladığı bilinen bir durumdur. Bazı sandıkların birleştirilerek seçim güvenliği için adım atıldı. Oy vermek sadece bir sandığı ortaya koydum isteyen gelsin demek değildir. Herkesin korkusuz bir şekilde sandığa gelerek oy kullanması gerekir. Açık oy gizli tasnif dönemlerini yaşadı Türkiye. Tasnifler kapalı yapıldı. AYM'den iptal kararı beklemiyorum.
 
İNCE'NİN GÜLEN İDDİASI
 
Mümkün olduğu kadar objektif olarak değerlendirmek istiyorum. Madem elinde bu kadar kesin delil var. Kanıtla da daha fazla oy alsana seçimden önce. Eğer seçimden sonra diyorsan dayanaksız bir iddia olduğunun kanıtıdır.
 
SEÇİM ÇALIŞMALARI
 
Keyifli bir kampanya süreci devam ediyor. Türkiye çok önemli seçimler geçirdi ama zannediyorum çok partili siyasi hayatımızın en önemli seçimi bu. Bazı partiler diyorlar ki bize oy verirseniz parlamenter rejime devam edeceğiz. Oyunun konusu bu değil. Biz cumhurbaşkanı kim olacak seçimini yapıyoruz. Sistem 2 günde yerli yerine oturacak değil ama en az onun kadar önemli olacak olan siyasi teamüllerin değişmesi açısından önemli bir seçim. Yeni teamüllerin usulüne uygun bir şekilde sürmesini sağlamak.

DOLAR VE EURODA YÜKSELİŞ

"Dövizdeki dalgalanmalar Türkiye'deki ekonomik durumdan dolayı işsizlik, dış borç gibi nedenlerden dolayı olsaydı ben de 'eyvah' derdim. Dövizdeki dalgalanma manipülasyonlardan etkilendi. FED'in para politikalarını sıkılaştırma açıklamasının ardından Gezi Parkı olayları başladı arkasından 17-25 Aralıok döneminden sonra aynı senaryo tekrarlanıyor. Seçim öncesinde hükümeti zayıflatmak için böyle bir durum yapıldı. Bu bir kur dalgalanması ya da krizi değildir. Maalesef manipülatif etkilerle hükümeti yıpratmaya çalışan hamlelerdir. Hükümet gerekli tedbirleri aldı. Türkiye ekonomisinde bir faz değişikliğine gitti. Üreten değil dışarıdan satın alan bir Türkiye isteyen çevreler kur krizi üzerinden özel sektörün yatırım imkanlarını kısıtlamaya çalışıyorlar."

AYM'NİN KARARINA İLK TEPKİ

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,CNN Türk'ün canlı yayınında, Anayasa Mahkemesi Genel  Kurulu'nun, siyasi partilerin seçim ittifakı yapmalarına imkan tanıyan kanunun  bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP'nin yaptığı  başvuruyu reddetmesini değerlendirdi.
 
Türkiye'de demokratik mekanizmaların ne kadar iyi bir şekilde  işlediğini gösteren bir örnekle karşı karşıya olduklarını belirten Kurtulmuş,  şunları kaydetti:"Yasama faaliyetinde Parlamento yasa çıkardı, ana muhalefet partisi  elindeki imkanı kullanarak yüksek yargıya götürdü, Anayasa Mahkemesi inceledi ve  ret cevabı verdi. Kabul cevabı da verebilirdi o zaman başka bir şey olacaktı ama  sonuçta Türkiye çok şükür bütün bu demokratik mekanizmalarına sahip olan bir  ülke. Birçok dünyadaki ülkeyle kıyaslanmayacak şekilde seçim süreçlerini şeffaf  yürütebilen bir ülke. Dolayısıyla seçim takvimi kendi yolunda yürüyor. Anayasa  Mahkemesi de normal, beklenen, doğru bir karar almıştır."

ETİKETLER