Nobel sahiplerinden BM'ye Arakan mektubu

AA |  13 Eylül 2017 Çarşamba - 18:55 | Son Güncelleme : 13 09 2017 - 18:55

Nobel ödüllü 12 kişi ile 18 tanınmış siyasetçi ve sanatçı BMGK'ya mektup göndererek, Arakan'daki "insani krize" müdahale edilmesi çağrısı yaptı


Nobel ödülü sahibi 12 kişi ile aralarında siyasetçi ve  sanatçıların da bulunduğu 18 kişi, bugün "Arakan" gündemiyle toplanması planlanan  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) başkanı ve üye devletlere açık mektup  gönderdi. 
 
Bangladeş basınındaki haberlere göre, "Rohingya Krizi Çok Hızlı  Kötüleşiyor" başlıklı mektupta, BMGK başkanı ve üye devletlere Myanmar'ın Arakan  eyaletindeki "insani krize" müdahale edilmesi çağrısı yapıldı.
 
Mektupta, "Masum sivilleri evlerini bırakmaya ve ülkelerini terk  ederek vatansız insanlar haline getirmeye iten ayrımcı askeri saldırının  durdurulması için bir an önce önlem alınmasını talep ediyoruz." ifadelerine yer  verildi.
 
Mektubu Nobel ödüllü Prof. Muhammed Yunus, Mairead Corrigan, Betty  Williams, Desmond Tutu, Oscar Arias Sanchez, Jody Williams, Şirin Ebadi, Leymah  Gbowee, Tevekkül Karman, Malala Yusufzay, Sir Richard J Roberts ve Elizabeth  Blackburn imzaladı.
 
Mektubu imzalayan diğer 18 kişi arasında ise Şair Javed Akhtar,  Malezya'nın eski Dışişleri Bakanı Syed Hamid Albar, İtalya'nın eski Dışişleri  Bakanı Emma Bonino gibi isimler bulunuyor.
 
İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, gazetecilere  yaptığı açıklamada, İngiltere ve İsveç'in Arakan'da devam eden endişe verici  şiddet olayları nedeniyle BMGK'nın çarşamba günü toplanmasını talep ettiğini  söylemişti.
 
Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da  sivillere yönelik saldırılarında 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman  hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi  nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.
 
Saldırılarda 200 civarı köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından  yakıldı ya da kullanılmaz hale getirildi. On binlerce Arakanlı Müslüman can  güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan  siviller, dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçiyor.
 
Bangladeş'e, 25 Ağustos'tan bu yana 370 bin Arakanlı Müslüman ulaştı.

ETİKETLER

Nobel BM arakan