Nobel Ekonomi Ödülü'nün sahibi belli oldu

AA |  12 Ekim 2020 Pazartesi - 14:21 | Son Güncelleme : 12 10 2020 - 16:12

Nobel Ekonomi Ödülü'nü bu yıl açık artırma teorisinin geliştirilmesine katkı sunan Amerikalı ekonomistler Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson kazandı.


İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi Genel Sekreteri Goran Hansson,  Stockholm'de yaptığı açıklamada, Milgrom ve Wilson'un "açık artırma teorisindeki  ilerlemeler ve yeni açık artırma formatlarının keşfinden" ötürü 2020 Nobel  Ekonomi Ödülü'ne layık görüldüğünü duyurdu.
 
Nobel Komitesinden yapılan açıklamada, Milgrom ve Wilson'un  keşiflerinin "dünya çapında satıcılara, alıcılara ve vergi mükelleflerine fayda  sağladığı" belirtildi.
 
Ekonomistlerin geliştirdiği açık artırma formatlarının, radyo  frekanslarının, balıkçılık kotalarının ve havalimanı iniş yerlerinin satışında  kullanıldığı ifade edildi.
 
Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazananlara altın madalyanın yanı sıra 1,1  milyon dolar veriliyor.
 
Ödül 2019'da küresel yoksullukla mücadele alanında yaptıkları  çalışmalar dolayısıyla Hint asıllı Amerikalı iktisatçı Abhijit Banerjee, Fransız  asıllı Amerikalı iktisatçı Esther Duflo ve Amerikalı iktisatçı Michael Kremer'a  verilmişti.
 
Geçen sonbaharda çok az sayıda ekonomistin yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) nedeniyle ülkelerin sınırlarını kapatacağını, sokağa çıkma yasakları  uygulayacağını ve büyük ekonomik durgunluğa yol açacak diğer önlemler alacağını  tahmin edebildiği ifade ediliyor.
 
  
 
 
 
 

ETİKETLER

nobel kazanan matematik