Nike Air Max 30. yaşını kutladı

26 Mart 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 26 03 2017 - 2:30

Nike Air Max’in 30. yılını Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde yaratılan “Nike Air Quarters”da kutladı.


Gücünü sporun köklerinden alan ve yıllar içinde moda, sanat ve müzik alanında kültürel bir fenomene dönüşen Nike Air Max’in 30. yılını Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde yaratılan “Nike Air Quarters”da kutladı. Les Benjamins kreatif direktörü Bünyamin Aydın’ın küratörlüğünde gerçekleşleşen etkinlik, gün boyu süren “Koşu Kültürü”, “Air”in Geleceği”, “Glocalization”, “Sneaker Kültürü” ve “Sokak Kültürü” başlıklı konuşmaların yanı sıra Sokak Fotoğrafçılığı atölyelerine ev sahipliği yaptı.

“Nike Air Quarters”da Nike Paris Koşu Kulübü’nün kurucu üyeleriyle “Koşu Kültürü”, Bünyamin Aydın ile “Air’in Geleceği”, Deniz Koşan, No Lab, Trashhand’ın katılımıyla “Glocalization”, Can Cerci, Sarp Apak, Sinan Güler ile “Sneaker Kültürü”, Canavar, Doozie Dozer, Rad Dar ile “Sokak Kültürü” üzerine konuşmalar gerçekleşti. Etkinliğe Da Poet ve Ahu’nun müzikleri eşlik etti.

Birlikte hareket etmenin gücü

2008 yılında insanların koşu algısını değiştirmek ve bir kentsel koşu kültürü yaratmak için kurulan Paris Running Club, Nike Air Quarters için İstanbul’a geldi. Koşu kültürü üzerine bir konuşma gerçekleştiren Paris Running Club’ın üyeleri koşu kültürünün son yıllardaki evriminden bahsetti. Paris Running Club üyeleri koşunun daha önce bireyselken, gruplar halinde yapılan bir topluluk sporuna dönüştüğünü vurgulayarak Nike’ın koşudaki rolünün insanlara cesaret vererek onlara farklı deneyim fırsatları yaratmak olduğuna değindi. Takım olarak bütün enerjilerini müzik, sanat, performans ve tasarımdan aldıklarını söyleyen Paris Koşu Kulübü, konuşmasını “Nerede koştuğun önemli değil amaç birlikte hareket etmek” sözleriyle sonlandırdı.

“Trashhand”, cep telefonuyla çektiği fotoğraflarla yüzbinlerce kişiye ulaştığı ilham veren hikayesini katılımcılarla paylaştı. Trashhand konuşmasında “Dünya çok hızlı değişiyor, bu değişimin içinde yeniliği ve enerjiyi gençlerin taşıdığına inanıyorum” dedi.