Nijerya'da silahlı çete üyesi 35 kişi öldürüldü

AA |  22 Mayıs 2018 Salı - 18:59 | Son Güncelleme : 22 05 2018 - 19:00

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da çoban ve çiftçiler arasında çatışmaların yaşandığı bölgelere ordunun düzenlediği operasyonda silahlı çete üyesi 35 kişinin öldürüldüğü, çok sayıda kişinin de tutuklandığı bildirildi.


Nijerya Haber Ajansının (NAN) verdiği habere göre, Savunma Bakanlığı  İletişim Direktör Vekili John Agim, yaptığı açıklamada, çoban ve çiftçilerin  çatıştığı bölgelerden Benue, Taraba, Zamafara ve Nasarawa eyaletlerinde ordunun  silahlı çete üyelerine karşı operasyon düzenlendiğini belirtti.
 
Agim, operasyonda 35 çete üyesinin öldürüldüğünü, çok sayıda kişinin  de tutuklandığını ve önemli miktarda mühimmat ele geçirildiğini ifade etti. 1  askerin kaçırıldığı operasyonda, 2 askerin de yaralandığını dile getiren Agim,  yaralıların tedavi altına olduğunu aktardı.
 
Nijerya'da ocak ayından bu yana devam eden çoban ve çiftçilerin  çatışması nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi ve binlerce kişinin  evlerini terk etmesinden dolayı hükümet çatışma bölgelerindeki önlemlerini  artırdı.
 
Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler,  çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia  ediyor.
 
Fulani çobanlarının ise ülkede Hristiyanların çoğunlukta olduğu güney  bölgelerinde 18. yüzyıl İslam alimi Şeyh Osman Dan Fodio'nun öğretilerini yaymaya  çalıştığı ileri sürülüyor.