Nijerya'da 10 Türk gemici kaçırıldı! Gemiden ilk görüntüler...

Ajanslar |  16 Temmuz 2019 Salı - 14:22 | Son Güncelleme : 16 07 2019 - 18:01

Batı Afrika ülkesinin açıklarında silahlı saldırganlar bir gemiyi bastı, kaçırılan Türklerin kimlikleri henüz paylaşılmadı.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Nijerya açıklarında silahlı kişiler tarafından kaçırılan Türk vatandaşlarının serbest bırakılması için Nijerya ve Gana makamları nezdinde girişimlerde bulunulduğu bildirildi. Öte yandan gemiden ilk görüntüler de geldi.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye bandıralı Paksoy-I kargo gemisine dün akşam saatlerinde silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda mürettebattan 10 Türk kaçırıldı.
 
Gemide 18 Türk vatandaşının bulunduğu bildirildi. Kaçırılan Türk gemicilerin kimlikleriyle ilgili henüz bilgi paylaşılmadı. Kadıoğlu Denizcilik şirketi, 10 Türk denizcinin korsanlar tarafından esir alındığını açıkladı. Gemideki sekiz denizci ise güvende.
 
Nijerya'da rehin alanan 10 Türk denizciyle ilgili de konuşan  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Dışişleri Bakanlığımız ve istihbarat birimlerimiz yoğun şekilde çalışıyor" ifadelerini kullandı. 
 
 
 
Gemi açıklarda demirlerden personelin serbest bırakılması için çalışmalar sürdüğü öğrenildi.  Kadıoğlu Denizcilik'ten yapılan açıklamada “Tüm personelimizin salimen serbest bırakılmaları için çalışmalarımız devam etmektedir" denildi.
 
"8 KİŞİ GEMİDE KALMIŞ"
 
Olayı duyan gemicilerin arkadaşları denizcilik firmasına geldi. 
 
Geminin 2. kaptanı Ersin Yılmaz'ın arkadaşı, Kaptan Oruç Gür, “Saat 22.30 sıralarında çok samimi arkadaşımızın kaçırıldığı haberini aldık. Nijerya açıklarında. Korsanların gemiye çıktığını, gemiye el koyup 10 kişiyi gemiden indirildiğini 8 kişinin de gemide kaldığını bu saat itibariyle öğrenmiş bulunduk. Ama kaçırılan 10 kişinin hayati durumlarıyla ilgili olarak endişemiz var" dedi.
 
Gür, “Somali açıkları, Nijerya bu tür denizler sıkıntılı denizler. Bu sularda seyir yapıldığında hep birbirimizden haberdar oluyoruz. Maalesef bu ülkelerde böyle bir açık var. Böyle bir sıkıntı var. Biz devletimizin gerekli makamlarının gerekeni yapacağına inanıyoruz. İnşallah bu süreci en kısa zamanda atlatırız hayırlısıyla" diye konuştu.
 
Ersin Yılmaz'ın kendisi gibi 2. kaptanlık yapan arkadaşı Necati Özışık ise, “Dün akşam haberini aldım. Kamerun'da tahliye ediyorlar. Fildişi'nde yüklemeye çıkıyorlar. Orada Nijerya sahillerinden geçerken, 120 mil açıkta gemiye korsanlar çıkıyor. Gemiden 2. kaptan Ersin Yılmaz dahil 10 kişiyi alıyorlar. Kaçırılıyorlarken, 'kaçırılıyoruz' diye bir irtibatımız olmadı. Daha sonra öğrendik kaçırıldıklarını" ifadelerini kullandı. 
 
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA
 
Dışişleri Bakanlığınca, Nijerya açıklarında silahlı  kişiler tarafından kaçırılan Türk vatandaşlarının serbest bırakılması için  Nijerya ve Gana makamları nezdinde girişimlerde bulunulduğu bildirildi. 
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kamerun'daki Douala Limanından  Fildişi Sahili'ndeki Abidjan'a gitmekte olan Türk bandıralı bir kargo gemisinin  13 Temmuz akşamı Nijerya açıklarında korsan saldırısına uğradığı aktarıldı.
 
Saldırı sonucu Türk vatandaşı olan gemi mürettebatının bir bölümünün  korsanlarca kaçırıldığı belirtilen açıklamada, "Korsanların terk ettikleri gemi  Gana'daki Tema Limanına çekilmiş olup, kaçırılan vatandaşlarımızın serbest  bırakılmalarını teminen Nijerya ve Gana makamları nezdinde gerekli girişimlerde  bulunulmaktadır. Konu Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımızca yakından takip  edilmektedir." ifadesi kullanıldı.
 
MÜRETTEBATI KAÇIRILAN GEMİNİN İÇİNDEN GÖRÜNTÜLER
 
Geminin üçüncü makinisti Onur Tağ, "Burada korsanlar haricinde balıkçılar da bulunuyor. Başka grupların gelip, gelmeyeceği de meçhul. Sabaha kadar nöbet tuttuk. Şu anda telsizlerimiz acil durum sinyali alacak şekilde ayarlandı. Bekliyoruz Allah yardımcımız olsun." 
 
Kamerun'un Douala Limanı'ndan Fildişi sahilinde bulunan Abidjan Limanı'na gitmekte olan Paksoy-1 isimli Türk yük gemisi korsanların hedefi oldu. Türk vatandaşı 10 denizcinin, 13 Temmuz'da akşam saatlerinde meydana gelen olayda korsanlar tarafından rehin alındığı öğrenildi. Saldırının ardından gemide yaşanan dehşetin izleri mürettebat tarafından görüntülendi. Geminin birçok bölümünde camların kırıldığı görülürken, özellikle radar cihazı ve telsizlerin bulunduğu bölümlerin mermi isabet aldığı görüldü. Saldırının ardından gemide kalan mürettebat korku dolu anlar yaşarken, çekilen videoda geminin üçüncü makinisti Onur Tağ, son durumları hakkında bilgi veriyor. Saldırılara açık bir noktada olduklarını belirten geminin üçüncü makinisti atacakları adım hakkında bilgi veriyor.  
 
GEMİNİN MAKİNİSTİ: SABAHA KADAR NÖBET TUTTUK
 
Makinist Onur Tağ videoda, "Şu anda bekleyiş sürüyor. İlerleyen saatlerde hepimiz bir araya gelip ne yapacağımıza dair ortak bir plan yapacağız. Bunların arasında filikayla uzaklaşmak, gemiye yön verip en yakın karaya ulaşmak veyahut ta, belirterek söylüyorum ki diğer olasılık tüm saldırılara açık halde beklemek. Burada korsanlar haricinde balıkçılar da bulunuyor. Başka grupların gelip, gelmeyeceği de meçhul. Sabaha kadar nöbet tuttuk. Ay ışığının yardımıyla görebileceğimiz şekilde sırayla bekledik. Şu anda personelin bir kısmı yatıyor. Düşündüğümüz kadarıyla yakın çevrede herhangi bir gemi de geçmiyor. Işık ta göremedik. Sinyal de alamadık. Şu anda telsizlerimiz acil durum sinyali alacak şekilde ayarlandı. Bekliyoruz Allah yardımcımız olsun." diye konuşuyor.

ETİKETLER