Niğde'de 5.1 büyüklüğünde deprem

AA |  20 Eylül 2020 Pazar - 22:17 | Son Güncelleme : 21 09 2020 - 1:57

AFAD'da yer alan son dakika bilgisine göre Niğde'de 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem birçok çevre ilden hissedildi. Kandilli ise depremin büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladı.

Bor ilçesi Obruk köyü merkezli meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremde ilk belirleme göre 7 evde hasar oluştu. Vali Yılmaz Şimşek: Bazı evlerde çatlak şeklinde hasarlar var. Yıkılan binamız yok. Vatandaşlarımızda biraz panik var ama inşallah devletimizin bütün imkanlarıyla vatandaşlarımızın yanında olacağız


Niğde'nin Bor ilçesinde 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
 
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 22.08'de merkez üssü Niğde'nin Bor ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydedildi.
 
Depremin 6,97 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.
 
Kandilli ise depremin büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladı.
 
7 EV HASAR GÖRDÜ
 
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, AK Parti Niğde milletvekilleri Yavuz  Ergun, Selim Gültekin, Bor Kaymakamı Mehmet Yavuz, Bor Belediye Başkanı Serkan  Baran ve ilgili kurum müdürleriyle depremin meydana geldiği Obruk köyünde  incelemelerde bulundu, vatandaşlarla görüştü.
 
İncelemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Şimşek,  depremin merkez üssü olan Obruk köyünde vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini  ilettiklerini söyledi. 
 
Depremde can kaybının olmadığını belirten Vali Şimşek, şunları  kaydetti: 
 
"Bazı evlerde çatlak şeklinde hasarlar var. Yıkılan binamız yok.  Vatandaşlarımızda biraz panik var ama inşallah devletimizin bütün imkanlarıyla  vatandaşlarımızın yanında olacağız. Şu anda çadırlarımız gelmek üzere, yine  Adana'dan ikmal ekibimiz yola çıktı. İnşallah hep birlikte bu yaramızı da  saracağız. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun." 
 
Köyde, AFAD, UMKE, itfaiye evlerde hasar tespiti yapıyor, sağlık ekibi  hazır bekletiliyor. Tedirgin olan vatandaşlar, geceyi dışarıda geçirecek.
 
Valilikten yapılan açıklamada ise, pazar günü saat 22.05'te, merkez  üssü Bor ilçesi Obruk köyünde 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldiği ve akabinde  ivedilikle tüm çalışma gruplarının Valilik toplantı salonunda kriz yönetimine  başladığına dikkat çekildi.
 
İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu'nun Vali Yılmaz Şimşek  başkanlığında toplanarak durum değerlendirilmesi yapıldığı vurgu yapılan  açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Ön tespit ve inceleme yapılmak üzere 26 yerel düzey çalışma grubu  ekipleri derhal göreve sevk edildi. Depremin il merkezi ve diğer ilçelerimizde de  hissedildiği, ilk belirlemelere göre yıkılan binaların bulunmadığı, can kaybının  olmadığı, 112 acil çağrı merkezine gelen ilk bilgilerden anlaşılmıştır. Köye  intikal eden ilk ekibin tespitine göre 7 evin hasarlı olduğu  anlaşılmıştır. Ayrıca Obruk köyüne hasar tespiti için 5 ekip ile çadır ve erzak  sevk edilmiş, yeteri kadar arama kurtarma ekibi yönlendirilmiştir."
 
Adana Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü tarafından tedbiren donanımlı 10  kişilik ekibin bölgeye sevk edildiği ifade edilen açıklamada, bölgede sağlık,  AFAD, itfaiye, Türk Kızılay, enerji ve jandarma ekiplerinin çalışmalarına devam  ettiği, Türk Kızılayın ikram aracının köye ulaştığı ve vatandaşların  mağduriyetinin giderilmesi için gerekli çalışmaların yürütüldüğü aktarıldı.
 
 
 
ŞÜKRÜ ERSOY'DAN AÇIKLAMA
 
Prof. Dr. Şükrü Ersoy Twitter'dan depremle ilgili açıklama yaptı. Şükrü Ersoy yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 
 
Bu Fay Şereflikoçhisar'dan Bor'a kadar uzanan Tuzgölü Fayının en güney ucunda. Bu zonun aktifliği konusunda hayli tartışıma vardı. Kandilli bu depremi M5.4 olarak verdi. Büyük deprem değil ama kırsal kesimdeki yapılarda bazı hasarlar olabilir.

ETİKETLER

AFAD son dakika Niğde