New York'tan ABD'de Kovid-19 vakalarının arttığı eyaletlere yardım teklifi

AA |  27 Haziran 2020 Cumartesi - 1:23 | Son Güncelleme : 27 06 2020 - 1:23

ABD'de yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgının merkezi konumundayken vaka sayılarını ve enfeksiyon oranlarını ciddi şekilde azaltan New York'ta, Vali Andrew Cuomo, vakalarının arttığı eyaletlere yardım teklifinde bulundu.


Cuomo, düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 vakalarının arttığı  Texas ve Arizona gibi eyaletlere yardım edebileceklerini belirterek, ''Ekipman,  personel, bilgi, ventilatör, ulusal muhafız yardımı, neye ihtiyaç varsa, teklimiz  açık uçlu.'' dedi.
 
Salgını kontrol altına almadan normalleşen eyaletleri ''hata  yapmakla'' eleştiren Cuomo, Beyaz Saray'dan gelen önerileri takip eden  eyaletlerde vaka sayısının arttığını, New York'un ise salgını bilimsel verileri  baz alarak kontrol altına aldığını ifade etti.
 
Cuomo, ''Artık uyanma ve yadsınamaz gerçeklere bakma zamanı Amerika.''  dedi.
 
New York'ta Kovid-19 vakalarında düşüş sürerken son bir haftada  California'da ve ülkenin güney eyaletleri Texas ve Florida'da vaka sayılarında  rekor deredece artış yaşandı.
 
Florida'da son 24 saatte yaklaşık 9 bin vaka kaydedilirken,  Kaliforniya ve Teksas'ta günlük vaka sayıları 7 bine ulaştı.
 
Kovid-19 verilerini derleyen Worldometer sitesine göre ABD genelinde  vaka sayısı 2,5 milyonu geçerken 127 binden fazla kişi hayatını kaybetti.
 

ETİKETLER

New York ABD corona virüs