New York'ta salgından ölenlerin parklara gömülmesi gündemde

AA |  06 Nisan 2020 Pazartesi - 20:45 | Son Güncelleme : 06 04 2020 - 20:45

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının merkezi haline gelen New York şehrinde, salgından ölenlerin parklara gömülmesi tartışmaya açıldı.


New York Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Mark Levine, Twitter  hesabından yaptığı paylaşımda, salgında hayatını kaybedenlerin her gün  artmasından dolayı cenazelerin geçici olarak parklara gömülebileceğini belirtti.
 
Levine, New York'ta salgının sağlık sistemi ile morgların ve cenaze  evlerinin sınırlarını zorladığını belirterek, “11 Eylül’e eşdeğer bir durumla  uğraşıyoruz. Hastane morgları, cenaze evleri, mezarlıklar da öyle. Daha fazla  kaynağa ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.
 
Normal bir hastane morgunun ortalama 15 ceset tutabildiğini ve  halihazırda bütün morgların dolu olduğunu belirten Levine, hastanelere her biri  100 cenazelik, 80 soğutucu kamyon gönderildiğini kaydetti.
 
Levine, Kovid-19’dan dolayı sadece hastanede değil evlerinde de  hayatını kaybedenlerin bulunduğuna dikkati çekerek “Aileler, cenaze evleri ve  mezarlıklar, artan cenazelerin defniyle artık başa çıkamıyor.” açıklamasında  bulundu.
 
“New York parkları mezarlık olarak kullanılacak”
 
Can kaybının her gün arttığını vurgulayan Levine, şöyle devam etti:
 
“Yakında Manhattan ve Brooklyn’deki soğutucu kamyonlar da dolacak.  Sonra? Bundan dolayı yakında ‘geçici definlere' başlayacağız. Bunda muhtemelen,  New York parkları mezarlık olarak kullanılacak (evet doğru okudunuz). Hendekler  bir mezara 10 tabut konulacak şekilde kazılacak. Bu onurlu, düzenli ve geçici bir  şekilde yapılacak ama New Yorklular için yine de zor olacak.”
 
Amaçlarının, İtalya’daki gibi askerlerin kilise ve sokaklardan cenaze  toplanmak zorunda kaldığı görüntülerden kaçınmak olduğunu belirten Levine, “Bu  krizde yaşamı kurtarmaktan daha önemli bir şey yok. Ancak ölülerimizi halletmemiz  için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduğumuz korkunç gerçeği ile de yüzleşmemiz  gerekiyor.” ifadelerini kullandı.