New York darmadağın! Yüzlerce kişi gözaltına alındı

AA |  02 Haziran 2020 Salı - 21:07 | Son Güncelleme : 02 06 2020 - 21:07

New York Polis Departmanı (NYPD), dün gece kentte yapılan yağmalamalar sırasında 700'e yakın kişinin gözaltına alındığını bildirdi.


NYPD basın ofisinden yapılan açıklamada, kentte yağmalama, mağazaların  camlarını kırma ve mülke zarar vermekten 700 kişinin gözaltına alındığı  belirtildi.
 
Açıklamada, olaylarda 10'dan fazla polis memurunun yaralandığı  aktarılarak, protestolarda 10'un üzerinde polis aracının da zarar gördüğü ifade  edildi.
 
New York'ta ünlü mağazalar yağmacıların hedefi oldu
 
New York'un dünyaca ünlü alışveriş caddesi 5. Cadde (Fifth Avenue),  Soho ve Herald Meydanı'nda bulunan Macy's ile Bergdorf Goodman gibi meşhur  mağazalar dün gece yağmacıların hedefi oldu. Çok sayıda mağazanın yağmalanması  üzerine kentte uygulanan sokağa çıkma yasağı da tüm hafta boyunca uzatıldı.
 
Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, geçen pazartesi günü  dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken,  bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes  alamıyorum" diye yalvarmıştı.
 
Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı  hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, olayı gösteren görüntüler sosyal  medyada büyük tepki toplamıştı.
 
Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını  tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke  genelinde pek çok kentte sıçramıştı.
 
Floyd protestoları, bir haftayı geride bırakırken, başkent Washington  ve New York da dahil en az 40 kent, haftaya gece sokağa çıkma yasaklarıyla  başladı.
 
Ulusal Muhafız Birlikleri 25'e yakın kentte polise yardımcı olmak ve  olayları kontrol altına alabilmek için devreye sokuldu.