Nejat İşler'in son durumu

UMUT ÜNVER |  22 Ocak 2014 Çarşamba - 19:29 | Son Güncelleme : 22 01 2014 - 19:29

İstanbul'daki doktorundan ilk açıklama...


Bodrum'da tedavi gören ve doktorların "Başka bir ile sevkine gerek yok" açıklamasını yaptıkları Nejat İşler'in sürpriz bir kararla İstanbul'a getirilmesine karar verilmişti.

Sabah saatlerinde İstanbul Maslak Acıbadem Hastanesi'ne helikopter ambulansla sevk edilen Nejat İşler'in, İstanbul'daki doktorundan ilk açıklama geldi.

"TEDAVİYE OLUMLU YANIT VERİYOR"

İşte Nejat İşler'in son sağlık durumu ile ilgili o açıklama:


"Nejat İşler'i Bodrum hastanemizden ailemizin isteğiyle Maslak hastanemize transfer ettik. Bu transfer yoğun bakım koordinatörünün nezaretinde yapıldı. Bodrum'da yapılan testler gözden geçirildi.

SOLUNUM DESTEĞİ VERİLİYOR

Nejat'ın durumunundaki olumlu gelişmeler sürmekte. Süreç içerisinde size bilgi verilmişti. Var olan enfeksiyonun tedavisi devam ediyor. Hastaya solunum desteği veriliyor. Süreci hızlandırmak için çaba harcıyoruz.

Uygulanan antibiyotik tedavinin mikroplara uygun olduğunu gözlemledik, bu sebeple antibiyotik tedavilerinde değişikliğe gerek duymadan süreci devam ettiriyoruz.

"ANNE BABADAN BAŞKA ZİYARETÇİ ALINMIYOR"

Gerek aileden gerekse bizden ziyaret istekleri oluyor. Ancak hastanın sağlığı için ve yoğun bakın prensiplerimiz gereği sadece anne ve babasının ziyaretine izin veriliyor.

Nejat Bey'in sağlığı bizim için çok önemli.

Daha sonraki süreçlerde de sağlık durumuyla ilgili bilgileri bizden almaya devam edeceksiniz.

Hastane kökenli olmayan bilgiler kafa karışıklığı yaratmasın. Sorularınız doğru bi şekilde yanıtlanacaktır şüpheniz olmasın.

"TEDAVİYE OLUMLU YANIT VERİYOR"

Tedaviye olumlu yanıt veriyor zaten bu yüzden transfere izin verdik.

Son 2 aydır kuzey yarım kürede ciddi bir salgın var. Zatüre sebebiyle hastanelerde tedavi gören bir çok insan var. Nejat'ın ki de zatüre benzeri bir durum.

"ZATÜRE SEBEBİYLE BU DURUMDA"

Solunum yolu enfeksiyonu söz konusu. Tanısı ne derseniz zatüre sebebiyle bu duruma gelmiş durumda.

Vücudunda klebsiella denen bir mikrop üremesi var. Uygulanan antibiyotik tedavisi de bu mikropta etkili.

Virüsler hepimizin bağışıklığı zayıflatır. Yukarıda bir sorun olur, sonra aşağıya iner. Üstünde durmadığınızda virüslerin aşağıya inmesi çok da kolay bir durum haline gelir.

"ORGANLARIN FONKSİYONLARI YERİNE GELİYOR"

Enfeksiyon çok güçlü olduğunda hastada septik şoka neden olabilir. İlk başlarda çoklu organ yetmezliği vardı. Her geçen gün bazı organların yavaş, bazılarınınsa hızla düzeldiğini görüyoruz.

Hastaya oksijen ve basınç desteği veriyoruz. Miktar her geçen gün azalacak. Yeterli seviyeye geldiğinde önce makinadan ayıracağız, sonra normal odaya alacağız ama bunun için gün vermem doğru olmaz.

"ŞUUR KAYBI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Yoğun bakımda olduğu sürece sadece Nejat Bey değil, tüm hastalar riskli dönemdedir.

Hasta yoğun bakımda olduğu sürece risk hep vardır.

Şuur kaybı ise söz konusu değil.

Bu durumdaki hastaları uyutuyoruz. Uyutmazsak kontrolü kaybederiz. Kontrol şu anda bizde ama hastalığa bağlı bir uyutma söz konusu değil"