NATO bildirgesinde Türkiye detayı

AA |  11 Temmuz 2018 Çarşamba - 18:30 | Son Güncelleme : 11 07 2018 - 19:38

NATO Brüksel Zirvesi'nin ilk gününün ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, "(Türkiye'ye yönelik) Suriye'den kaynaklanan balistik füze tehdidini izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz." denildi.


Bildiride, Suriye'nin önemli bir kısa menzilli füze envanterine sahip  olduğu ve bu füzelerin NATO topraklarının ve ortaklarının bir kısmına  ulaşabildiği belirtilerek, "Suriye bu füzeleri kendi nüfusuna karşı çokça  kullanmıştır. Türkiye'nin, son 4 yılda üç kez Suriye'den fırlatılan füzelerin  hedefi olmasından endişe duyuyoruz. Suriye'den kaynaklanan balistik füze  tehdidini izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.
 
"Güneyden kaynaklanan ve giderek artan güvenlik tehditlerine yanıt  vermek için Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirleri esasen tüm ittifakın  güvenliğine katkıda bulunmaktadır ve bu tedbirler bütünüyle uygulanacaktır."  değerlendirmesinde bulunulan bildiride, NATO Mukabele Kuvveti'nin gücünün  artırıldığı ve Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü'nün (VJTF) kısa  sürede hazır olacak durumda olduğu aktarıldı.
 
  
 

ETİKETLER