NATO, Irak'taki askeri personelinin yerini geçici olarak değiştirdi

AA |  07 Ocak 2020 Salı - 19:38 | Son Güncelleme : 07 01 2020 - 19:38

NATO, eğitim misyonu kapsamında Irak'ta bulunan askeri personelinin bir kısmının yerini geçici olarak değiştirdiğini duyurdu.


NATO yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, personelin  güvenliğinin büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.
 
Bu nedenle İttifakın Irak'taki eğitim misyonunun faaliyetlerini bir  süreliğine askıya aldığını anımsatan NATO yetkilisi, personelin güvenliğinin  sağlanması için her türlü önlemin alındığını vurguladı.
 
NATO yetkilisi, "Askeri personelimizin bir kısmının yerini hem Irak  içinde hem de dışında olmak üzere geçici olarak değiştiriyoruz." ifadesini  kullandı.
 
Güvenlik durumu düzeldiğinde NATO'nun Irak'taki eğitim misyonunu  tekrar başlatmaya hazır olduğunu belirten NATO yetkilisi, İttifakın uluslararası  terörle mücadele konusunda kararlı olduğunun altını çizdi.
 
NATO yetkilisi, personelin güvenliğini sağlamak için daha fazla  operasyonel bilgi veremeyeceğini belirtti.
 
500 personel görev yapıyor
 
2018'de Irak hükümetinin talebi üzerine başkent Bağdat'ta kurulan  NATO'nun Irak eğitim misyonunda farklı müttefiklerden yaklaşık 500 personel görev  yapıyor.
 
Terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ta tekrar faaliyet göstermesini engellemeyi  amaçlayan misyona, 29 NATO üyesinin yanı sıra ortak ülkeler Avustralya, İsveç ve  Finlandiya katkı sağlıyor.

ETİKETLER

NATO personel Irak