NATO'dan YPG açıklaması!

AA |  04 Aralık 2019 Çarşamba - 11:07 | Son Güncelleme : 04 12 2019 - 11:56

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Baltık Savunma Planı'na YPG şartına ilişkin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum, çalışıyoruz" dedi.


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Londra'da yapılan NATO Liderler Zirvesi'nden önce  gazetecilere açıklamada bulundu.  Baltık ülkeleri ve Polonya dahil tüm müttefikleri korumak için  uygulamada olan planlar bulunduğunu belirten Stoltenberg, "Bunun da ötesinde  sadece planlarımız yok askeri güçler de var. Tarihimizde ilk kez Baltık  ülkelerini korumak için sahada savaşa hazır kuvvetler var." dedi.
  Savunma planlarının güncellemesine ilişkin soruna çözüm bulunacağı  konusunda emin olduğunu kaydeden Stoltenberg, "Dün gece bu sorunu Türkiye  Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile de görüştüm. Konuştuğumuz bu dakikalarda  sorun üzerinde çalışıyoruz." ifadesini kullandı.
 
 ABD'nin YPG/PYD/PKK'nın da tehdit olarak yer aldığı NATO'nun Türkiye  ile ilgili güvenlik planının yayımlanmasına itiraz etmesi üzerine, Türkiye de  NATO'nun Baltık ülkeleri hakkındaki güvenlik planının yayımlanmasına karşı  çıkmıştı.