NATO'dan Türkiye açıklaması

AA |  10 Ağustos 2016 Çarşamba - 14:06 | Son Güncelleme : 10 08 2016 - 14:47

NATO'dan yapılan açıklamada "Türkiye'nin NATO üyeliği tartışma konusu değil. NATO Türkiye'nin sürekli katkılarına güveniyor, Türkiye de NATO'nun dayanışma ve desteğine güvenebilir" denildi.


NATO'dan yapılan açıklamada, NATO'nun Türkiye'deki darbe girişimi  karşısındaki tutumu ve Türkiye'nin NATO üyeliği ile ilgili spekülatif haberlerin  basında yer aldığı belirtilerek, ittifakın bu konudaki pozisyonu vurgulandı.
 
Türkiye'nin, NATO'nun ortak çabalarına önemli katkılarda bulunan  değerli bir müttefik olduğu ifade edilen açıklamada, "Nesillerdir görülmeyen bir  şekilde en büyük güvenlik sorunlarıyla karşı karşıyayken, Türkiye ittifakın  uzlaşmaya dayalı kararlarında tam olarak yer almaktadır. Türkiye'nin NATO üyeliği  tartışma konusu değildir" denildi.
 
İttifakın toplu savunmaya bağlı ve demokrasi, bireysel özgürlük, insan  hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri üzerine kurulu olduğu belirtilen  açıklamada, "NATO Türkiye'nin sürekli katkılarına güveniyor ve Türkiye de  NATO’nun dayanışma ve desteğine güvenebilir" ifadesine yer verildi.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in darbe girişimi gecesi ve  sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile  görüşmeler gerçekleştirdiği, darbe girişimini şiddetle kınadığı ve  Türkiye'nin  demokratik kurumlara olan tam desteğini yinelediği hatırlatıldı.
 
Genel Sekreterin aynı zamanda seçilmiş Türk hükümetine desteğini ve  Türk halkının cesaretine olan saygısını ifade ettiği, darbe girişimi sırasında  hayatlarını kaybedenler için de taziyelerini ilettiği belirtildi.

ETİKETLER