NATO'dan Türkiye açıklaması!

AA |  03 Aralık 2019 Salı - 15:07 | Son Güncelleme : 03 12 2019 - 17:35

Londra'da gerçekleştirilecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Türkiye ve NATO arasındaki sorunun Londra Zirvesi'nin sonunda çözüleceğinin garantisini veremem." dedi.


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Liderler Toplantısı kapsamında Londra'da düzenlenen  "NATO Engages" programında "2019 Liderler Toplantısı için Hazırlık" başlıklı  oturuma katıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü  gerçekleşmiştir" değerlendirmesine katılmadığını vurgulayan Stoltenberg, "NATO'ya  baktığınızda çözüm üretmeye devam ediyoruz. Her gün daha fazla birlikte hareket  ederek ittifakın canlı olduğunu ortaya koyuyoruz." dedi.

 Stoltenberg, ittifak hakkında görüş ayrılıklarının sıklıkla dile  getirilmesinin NATO'nun güvenirliğini etkileyip etkilemediğinin sorulması üzerine  ise "Kimse birliğimizi ve dayanışmamızı sorgulamamalı. Faaliyetler, sözlerden çok  daha güçlü. Hakkımızdaki retorik çok kötü olabilir ancak özünde çok iyi işler  yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
 "YPG'nin tanımı hakkında görüş ayrılıkları var"
 
ABD'nin YPG/PKK'nın da tehdit olarak yer aldığı plana karşı çıkması  üzerine, Türkiye'nin de NATO'nun Baltık ülkeleri hakkındaki savunma planını  onaylamamasına ilişkin bir soruya ise Stoltenberg, "Suriye'deki YPG'nin nasıl  tanımlanması gerektiği konusunda müttefikler arasında görüş ayrılıkları var.  Ancak halihazırda hem Baltık ülkelerini hem de tüm müttefikleri korumak için  planlarımız ve güçlerimiz bulunuyor." diye konuştu.Stoltenberg, bu konuda oluşan görüş ayrılığının NATO Liderler  Toplantısı kapsamında çözülüp çözülmeyeceğinin sorulması üzerine ise "Bu konuda  söz veremem ancak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Savunma konusunda planımız yok  anlamına gelmiyor. Mevcut planlarımızı sürekli güncelliyoruz ve geliştiriyoruz."  ifadelerini kullandı.
 
 "Çin ilk kez gündemde"
 
 NATO'nun Çin'in yükselişinden kaynaklanabilecek güvenlik endişelerini  göz ardı edemeyeceğini ifade eden Stoltenberg, "Çin ilk kez resmi olarak  gündemimizde. Bazı fırsatların yanı sıra sorunlar da bulunuyor. " dedi.  Stoltenberg, Çin'in yükselişini tüm müttefiklerin birlikte ele almaya  karar vermesinin önemli bir adım olduğunun altını çizerek "Yeni bir düşman  yaratma niyetinde değiliz." açıklamasında bulundu.
 
 Rusya ile ilişkilerde ittifakın caydırıcılık ve diyalogdan oluşan çift  ayaklı bir tutum izlediğini belirten Stoltenberg, Moskova'yla diyalog konusunda  daha fazla adım atılması gerektiğini savundu. Stoltenberg, bu yolla Rusya'yla ilişkiler düzelmese bile askeri  kazaların engellenebileceğine işaret ederek özellikle silahlanma kontrolü  konusunda tarafların ortak bir çözüm bulması gerektiğini söyledi.
 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ittifakın 70'inci yıl kutlamalarına  ilişkin ise "NATO, değişebildiği için tarihin en başarılı askeri ittifakı  olabildi. Değişebildiğimiz müddetçe de en güçlü ittifak olmaya devam edeceğiz."  açıklamasında bulundu.
 
  

ETİKETLER

NATO Londra türkiye