NATO'dan Rusya'ya "Açık Semalar Anlaşması"na uyma çağrısı

AA |  22 Mayıs 2020 Cuma - 19:44 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 19:44

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg "Açık Semalar Anlaşması'na üye tüm tarafların yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğu konusunda hemfikiriz. NATO müttefikleri anlaşma maddelerini tam olarak yerine getirmeye devam ediyor" dedi.


NATO üyeleri, ABD'nin Açık Semalar Anlaşması'ndan  çekilme kararının ardından Rusya'ya anlaşmanın şartlarına yerine getirme  çağrısında bulundu.  Brüksel'de konuyu görüşmek için toplanan NATO Kuzey Atlantik  Anlaşması'nın ardından Genel Sekreter Jens Stoltenberg yazılı açıklama yaptı. Stoltenberg, NATO müttefiklerinin uluslararası silahların kontrolü ve  silahsızlanmanın korunmasına güçlü bir şekilde bağlı olmaya devam ettiğini  belirterek, "Açık Semalar Anlaşması'na üye tüm tarafların yükümlülüklerini yerine  getirmek zorunda olduğu konusunda hemfikiriz. NATO müttefikleri anlaşma  maddelerini tam olarak yerine getirmeye devam ediyor." ifadesini kullandı.
 
Rusya'nın bir süredir anlaşma yükümlülüklerini ihlal ettiğine ve  Kaliningrad ve Gürcistan'da uçuş kısıtlamalarına gittiğine işaret eden  Stoltenberg, "Rusya'nın anlaşmayı seçici bir şekilde uygulaması, anlaşmanın  Avro-Atlantik bölgesinde güvenlik ve istikrara sağladığı önemli katkıları  zedelemiştir." açıklamasında bulundu.
 
 "Rusya anlaşmaya geri dönmeli"
 
 Stoltenberg, NATO üyelerinin 2014 Zirvesi'nden bu yana Moskova  yönetimine anlaşma uyarınca yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında  bulunduğunu, müttefiklerin Rusya'yla bu konuda farklı şekillerde irtibat  kurduğunu kaydetti. ABD'nin Rusya anlaşmaya uymadığı için çekilme kararı aldığını aktaran  Stoltenberg, müttefiklerin Rusya'nın anlaşmaya dönmesi için çağrılarını  yinelediğini kaydetti.
 Stoltenberg, üyelerin NATO-Rusya Konseyi vasıtasıyla şeffaflığı  artırmak ve riski azaltmak için diyaloğa hazır olduğunu belirterek, "Rusya'nın  davranışları müsaade ettiği müddetçe Moskova yönetimiyle yapıcı ilişkiler  yürütmeyi arzuluyoruz." mesajını verdi. NATO, ABD Başkanı Donald Trump'ın Açık Semalar Anlaşması'ndan  çekileceklerini açıklamasının ardından toplanma kararı almıştı.  Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah  kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız  keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında  yer alıyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve  güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992'de imzaya açılan Açık Semalar  Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor. Rusya, 2-5 Şubat 2016'da Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde  Türkiye'de gözlem uçuşu talep etmiş, bu uçuşun rotası üzerinde Açık Semalar  Anlaşması çerçevesinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.
 
  
 
 

ETİKETLER

NATO rusya çağrı