Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik görüşme

AA |  23 Eylül 2020 Çarşamba - 19:22 | Son Güncelleme : 23 09 2020 - 21:22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonla görüştü. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan'ı değerli müttefikler olarak nitelendirerek NATO'nun diyalog için bir platform olduğunu belirtti.


İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Doğu  Akdeniz'deki gelişmeler ile Türkiye-NATO ilişkileri değerlendirildi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye'nin Doğu Akdeniz meselesinde  gerginliğin düşürülmesinden ve diyalogdan yana olduğunu sadece söylemleriyle  değil eylemleriyle de açık ve net biçimde ortaya koyduğunu belirtti.
 
Yunanistan'ın gerginliği tırmandırmasına ve tahriklere rağmen  Türkiye'nin sağduyulu ve soğukkanlı tavrından taviz vermediğini vurgulayan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelinen noktada ilan edilen istikşafi görüşmelerin  gidişatının Yunanistan'ın ortamı yumuşatmak için atacağı samimi adımlara bağlı  olacağını ifade etti.
 
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in Doğu Akdeniz meselesinde ortaya  koyduğu yapıcı çabaları takdirle karşıladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Türkiye'nin Doğu Akdeniz konusunda NATO'daki ayrıştırma sürecine ilk andan  itibaren destek verdiğini ve bir uzlaşıya varılmasını samimiyetle arzu ettiğini  belirtti.
 
NATO'daki ayrıştırma çalışmasında, Türkiye olarak mutabakata son  derece yakın olunduğunu düşündüklerini belirten Erdoğan, NATO dayanışmasının ve  bu bağlamda Türkiye ile dayanışmanın bölgesel sorunların çözümü noktasındaki  önemine işaret etti.