Nasıl olduğu hala açıklanamayan 6 tarihi nesne 26 March, 21:17'de eklendi

İnsanlık tarihi binlerce yıl boyunca uzanmaktadır ve tarihçiler sırlarını asla bilemeyeceklerdir. Arkeolojik kazı çalışmaları sırasında bulunan eserler bazen en çok öğrenilen ve uzmanları bile rahatsız eden sorular sorar. Ancak bu sadece gerçeği araştırmayı daha da ilginç kılıyor.

1. 1. Kostarika'da ki dev taş küreler
Bu gizemli taş formasyonları sadece kusursuz küresel şekilleri için değil aynı zamanda bilinmeyen kökenleri ve amaçlarından dolayı ilginçtir.
1930'larda, ormanda bir muz plantasyonundan temizlenen işçiler tarafından keşfedildi. Yerel efsaneler gizemli alanların gizli altın bulunduğunu ileri sürdü, ancak bazıları dinamitle açıldığında boş kaldılar.
2. 2. Bağdat Pili
Görünen o ki, Mezopotamyalılar bize keşfedilmeden önce uzunca bir süre önce elektrik üretme konusunda başı çekti. 1930'larda, Bağdat'tan çok uzak olmayan bir arkeolojik kazı esnasında gizemli bir eser keşfedildi. Sözde 'Bağdat Aküsü' 13 santimetrelik bir kavanozdu ve ağzından çıkıntı yapan paslanmış bir demir çubuk vardı. Teknenin içinde bir bakır silindir bulundu ve silindirin içinde başka bir demir çubuk vardı.
3. 3. Voyninch El yazması
Voynich elyazması, bilinmeyen bir yazıyla yazılmış, anlamı çözülemeyen gizemli bir kitap. 1404 ilâ 1438 yıllarında yazıldığı tahmin edilmektedir. Kitap 15 cm'ye 22,5 cm ölçülerinde ve 240 sayfadır ancak tamamının 270 sayfa olduğu düşünülmektedir
4. 4. Altın İnka figürü
Güney Amerika'da bulunan bu esrarengiz hayvan heykelcikleri inanılmaz bir şekilde uçan makineleri hatırlatıyor. Kesin olarak onlara ilham kaynağı olan şey bilinmiyor.
5. 5. Genetik disk
Bu çarpıcı eser, modern bilim insanlarının sadece mikroskoplar aracılığıyla gözlemleyebildikleri nesneleri ve süreçleri tasvir ediyor gibi görünüyor. Özellikle, inanılmayacak kadar "genetik disk", bir insan embriyonunun gelişimini ve gelişimini göstermeye başlamış gibi gözükebilir. Bunun yanı sıra, görüntüler insan kafasının gerçekten tuhaf bir versiyonunu tasvir ediyor.
6. 6. Antikythera mekanizması
Antikythera mekanizması bilinen en eski bilgisayar mekanizmalarından biridir, belki de tarihteki ilk analog bilgisayar olup, oldukça karmaşık bir tasarıma sahiptir. On yıllar boyunca araştırmalar sonucunda tarihçiler, mekanizmanın Güneş ve Ay'ın konumunu ve gezegenlerin gökyüzündeki hareketini göstermesinin yanı sıra, Güneş ve Ay tutulmaları ile Dünya'daki önemli olayları (eski gibi) tahmin etmeleri gerektiği sonucuna vardı.