Myanmar ordusu BM'nin ''utanç listesine'' girdi

AA |  17 Nisan 2018 Salı - 1:19 | Son Güncelleme : 17 04 2018 - 1:19

Birleşmiş Milletler (BM) ''Arakanlı kadın ve kız çocuklarına tecavüz ve cinsel şiddet uygulayan'' Myanmar ordusunu ''utanç listesine'' ekledi.


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, geçen yıl çatışma bölgelerinde  yaşanan cinsel şiddet olaylarına ilişkin raporunu BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.
 
Raporda, 19 ülkede çatışma bölgelerinde çoğunluğu devlet dışı  aktörlerce işlenen suçlar ve tecavüz, seks kölesi, fuhşa zorlama, zorla kürtaj  gibi cinsel şiddet olaylarına dikkat çekildi.
 
Tecavüz ve cinsel şiddetin çatışmalarda ''silah olarak  kullanıldığına'' dikkat çekilen raporda, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara  yönelik şiddet olaylarına da dikkat çekildi.
 
Myanmar silahlı güçlerinin ''Arakanlı kadın ve kız çocuklarına yönelik  tecavüz ve şiddet olayları'' da  ''kara liste'' ya da ''utanç listesi'' olarak  bilinen BM'nin çatışma bölgelerindeki cinsel şiddet olaylarını belgeleyen  raporuna girdi.
 
Myanmar ordusunun ''Arakanlıların Myanmardan ayrılıp geri dönmesini  engellemek için cinsel şiddeti bir araç olarak kullandığı ve Arakan toplumunu  korkutarak topluca cezalandırdığı'' belirtilen raporda, ''Myanmar'dan kaçan  Arakanlı kadın ve kız çocuklarının tecavüz ve toplu tecavüz gibi cinsel şiddet  olaylarına maruz kaldığı'' kaydedildi.
 
BM'ye göre, 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçmak zorunda  kalarak Bangladeş'e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları  kuruluşları yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini  kanıtladı.
 
Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş  hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını  belgelendirmeleri mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.
 
BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara  yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.