Müzeyyen Senar 100. yaş gününde unulmadı! Müzeyyen Senar kimdir?

16 Temmuz 2018 Pazartesi - 7:12 | Son Güncelleme : 16 07 2018 - 7:12

Dünyaca ünlü arama motoru Google Müzeyyen Senar'ı ana sayfasına taşıdı. Türk Sanat Müziğinin efsane isimlerinden olan Müzeyyen Senar 97 yıllık ömrüne 30 albüm sığdırmayı başaran Müzeyyen Senar birbirinden güzel şarkıları geride bıraktı. Peki Müzeyyen Senar kimdir?


Dünyaca ünlü arama motoru Google Müzeyyen Senar'ı unutmadı. 100. yaş gününe özel Müzeyyen Senar'a özel tasarlanan doodle ile Türk Sanat Müziği severleri mutlu etmeyi başardı. Peki Müzeyyen Senar kimdir? 

MÜZEYYEN SENAR KİMDİR?
 
Türk Sanat Müziği'nin efsane isimlerinden Müzeyyen Senar, 97 yıllık ömrüne 30'un üzerinde albüm sığdırdı. 
 
 
Türk insanının dilinden düşmeyen "Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim",  "Bir Bahar Akşamı", "Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine" gibi parçaları seslendiren  Senar, 1918 yılında Bursa'da dünyaya geldi. 
 
Müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti'nde kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip  olan Senar'ın ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi.  Zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine  yardımcı oldu. 
 
Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan  Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını  duyurdu. 
 
ATATÜRK'ÜN EN ÇOK SEVDİĞİ SANATÇILARDANDI
 
Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Türkiye Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk  sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve  sanatçı birçok kez onun huzurunda özel meclislerinde şarkı okudu. 
 
Ankara Radyosu'nun 1938 yılındaki ilk yayınlarına katılan ve 1941  yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdüren Senar, Türk  musikisine yeni bir soluk getirdi. 
 
Senar, son sahne konserini ise 1983 yılında İstanbul Bebek  Gazinosu'nda verdi, bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel  toplantılarda şarkı söyledi. 
Müzeyyen Senar, 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Senar, 2004  yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenen ve sanatçı dostlarının da katıldığı  gecede 73. sanat yılını kutladı. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2013 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri  çerçevesinde kültür ve sanata hizmetlerinden dolayı Senar'ı ödüllendirdi. 
 
İzmir'deki evinde 26 Eylül 2006 tarihinde fenalaşan sanatçının beyin  enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. 2007'de  İstanbul'daki Darüşşafaka'da Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gördü, daha sonra  Bodrum'daki kızı Feraye Işık ile yaşamaya başlayan Senar'ın tedavisi burada  sürdü. 
 
Sağlık durumunun 24 saat tıbbi kontrol altında tutulmasını gerekli  kılması nedeniyle 7 Ocak 2015'de Bodrum'dan İzmir'in Urla ilçesindeki  Daruşşafaka'ya ait yaşlı bakımevine götürülen Senar, 15 Ocak'ta rahatsızlanması  üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada 13  gün gözetim altında tutulan Senar, taburcu edildi ve Urla'daki yaşlı bakımevine  döndü. 
 
 
Senar, 2 Şubat 2015'de rahatsızlığının nüksetmesi üzerine Ege  Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'ne kaldırıldı.
 
Türk Sanat Müziği usta ismi Senar, İzmir’ de tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 8 Şubat 2015'de hayatını kaybetti. Sanatçı, 2 Şubat tarihinden itibaren hastanenin Dahiliye servisinde tedavi görüyordu..