Mutsuzluk ve stres ömrü kısaltmıyor

11 Aralık 2015 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 11 12 2015 - 2:30

İngiltere’de yapılan bir araştırma, genel kanının aksine, mutsuzluk ve stresin ölüm riskini artırmadığını ortaya koydu


BBC’nin haberine göre İngiltere’de 10 yıl boyunca 1 milyon kadın üzerinde yapılan bir araştırma ilginç bir sonucu ortaya çıkardı. Daha önceki araştırmalara göre mutsuzluğun insan sağlığını, özellikle kalbi olumsuz etkilediği ya da kansere neden olduğu düşünülüyordu. Birçok kişi, çalışma şartlarının ya da yolunda gitmeyen ilişkilerinin, ‘ömürlerini yediğine’ inanıyordu.

Risk etkisi yok

Ancak sonuçları akademik sağlık dergisi Lancet’te yayımlanan son araştırmaya göre, daha önce bu konuda yapılmış araştırmalar “ters nedenselliğe” bakmadığı için gerçeği yansıtmıyor. ‘Milyon Kadın Araştırması’na katılan yaklaşık 1 milyon 60 yaş civarı kadından, belirli aralıklarla sağlıklarını, mutluluk ve stres seviyelerini derecelendirmeleri istendi. Fiziksel sağlık ve sigara gibi faktörler dışarıda bırakıldığında, araştırmaya katılanların mutlu ya da mutsuz olmalarının, ölüm riski üzerinde bir etkisi olmadığı görüldü.

Bağlantı bulamadık

Araştırmacılardan Dr Bette Liu “Hastalık bir insanı mutsuz ediyor, ama mutsuzluk bir insanı hasta etmiyor. Geride kalan 10 yılda, mutsuzluk ve stres ile ölüm oranı arasında doğrudan bir bağlantı bulamadık” diyor.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Sir Richard Peto da, araştırma sırasında az sigara içenlerin erken ölüm riskinin iki kat, tiryakilerin ise 3 kat daha fazla olduğunu gördüklerini söylüyor, ancak mutsuzluğun ölüm riskiyle doğrudan bir bağlantısının olmadığını belirtiyor.

Mutsuzluk dolaylı olarak etkiliyor

Öte yandan Prof. Peto, insanların mutsuzluktan ötürü aşırı alkol tüketimi ya da aşırı yemek yemeleri halinde, mutsuzluğun ölüm riskini dolaylı olarak etkileyebileceğini ifade ediyor.Ancak uzmanlar çocukluk dönemindeki mutsuzlukların daha uzun süreli etkileri olabileceğini yadsımıyor.

Sonuçları yorumlayan bilim insanları tüm yaşam seyrini kapsayan araştırmalar yapılması gerektiğini, örneğin çocukluktaki mutsuzluğun yetişkinlikteki sağlığı etkileyebileceğini belirtiyor.