Mutlaka izlemeniz gereken 11 yabancı mini dizi 08 February, 21:35'de eklendi

Dizi takip etmeyi sevenler fakat sakız gibi uzamasından hoşlanmayanlar için hazırladığımız ilk mini dizi listemizi hizmetinize sunuyoruz. Her bir bölümün sinema tadında olduğu, sürükleyici mini diziler için bizi takibe devam edin. :)

1. 1. In the Flesh
Gönüllü İnsan Kuvvetleri zombi ayaklanmasını bastırmış, tüm zombiler ya öldürülmüş ya hapsedilmiş. Norlfork’da tedavi edilmiş ve topluma geri kazandırılmaya başlanmış. Topluma geri kazandırma projesi kapsamında hikayemizin merkezindeki karakterimiz Kieren Walker, kasabasına geri dönüyor. Dört yıl önceki ölümünden sonra ne ailesi ne de kasabasındaki diğer insanlar onu yeniden göreceklerini düşünmemişler ve bir anda karşılarına çıkan bu dramla nasıl başa çıkacakları konusunda hiçbir fikirleri yok.
 
PDS (Partially Deceased Syndrome-Yarı Ölü Sendromu) adı verilen duruma karşı hükümetin yeni çıkardığı yasalar topluma geri kazandırılan hastalara tolerans ve hoşgörü sunulmasını zorunlu kılıyor. Ama tabii kanlı bir insan zombi savaşından çıkan toplum ve kasabasına geri dönüp ailesi ile yüzleşmek zorunda bırakılan bu genç için olay bu kadar basit değil.
2. 2. North and South
Kitaptan uyarlama olan dizi,İngiltere'nin sakin ve huzurlu güney kasabası Helstone'dan bir sanayi şehri olan kuzeydeki Milton'a taşınmak zorunda kalan,bu iki farklı yer ve temsil ettikleri değerler arasında uyum sorunu yaşayan Margaret Hale'in yaşadıklarını konu alır. Sanayi devriminin yol açtığı karmaşaya ve işçi sınıfının problemlerine değinir. Bu arada fabrika sahibi olan John Thornton'un Margeret Hale'e karşılıksız aşkını da konu edinir.
3. 3. The Shannara Chronicles
Dört Toprak tarihi boyunca meydana gelen maceralar, savaş ve kötülük Serisi.
4. 4. Casanova
Casanova çok çapkın bir erkektir. Aynı zamanda yalancı ve ikiyüzlüdür.Birçok kadınla beraber olmaktadır. Bu nedenle engizasyon onu aramaktadır. Onlardan kurtulmak için bir kızla evlenmeye karar verir. Ancak tam o sırada özgürlüğüne düşkün ve kendi fikirlerini savunan bir kadınla tanışır ve bu kadın nişanlıdır. Nişanlısı o gün gelecektir. Ondan çok etkilenen Casanova kızın nişanlısını kandırarak evinde tutar ve kıza kendini sanki oymuş gibi tanıtır. Sevdiği kız başka bir takma adla kendi düşüncelerini içeren bir kitap yazmaktadır. Bir gün Casanova ve kız karnavaldayken kız onun Casanova olduğunu öğrenir. Ve kız Casanova dan nefret etmektedir. Ancak kilise yazarı Casanova sanmıştır. Kız buna itiraz etmek istese de Casanova onu susturur. Daha sonra kız kiliseye erkek kılığında girerek yazarın kendisi olduğunu açıklar. İkisi de idam edilecekken kiliseden bir görevli gelir ve o gün papanın yaşgünü olduğu için af çıktığını söyler. Bu arada bu görevli aslında Casanova nın annesinin eşidir. Bunu farkederler. Daha sonra hepsi bir gemiye binip kaçar. Yalnızca kızın kardeşi yıllardır camdan gözlediği kızla evlenmek ve Casanova nın görevini üstlenmek için orada kalır. Kızın nişanlısı ve kızın annesi ise aşık olurlar. Casanova ve kız ise mutlu mesut ve aşık olarak sonsuza kadar yaşarlar.
5. 5. Gallipoli
Avusturalya’lı bir gencin orduya katılarak Gallipoli(Çanakkale savaşı) ‘na katılmasını konu alan dizide Türk ordusunun savaşta başarmış olduğu kahramanlığından ve Türkler varken Çanakkale’nin asla geçilemeyeceğini anlatan bu müthiş yapım, toplamda 7 bölüm olarak ekrana gelmiştir. Tarihi çarpıtmaksızın gerçekleri ve yaşanan olayları bu insanlık trajedisini objektif bir belgesel tadında seyirciyle buluşturmuştur.
6. 6. Horace and Pete
Dizi, 1916’dan beri açık olan Horace and Pete’s adlı barda geçiyor. İsminden de anlaşılacağı gibi barı Horace ve Pete isimli kardeşler işletiyor. Fakat bu kardeşler barı işleten ilk Horace ve Pete değil. Tam yüz yıl önce yine aynı adlı kardeşler tarafından açılmış bu bar. Nesilden nesle hep Horace ve Pete adlı aile üyeleri tarafından işletilmiş. 7 nesil sonra ellili yaşlarında bizim kardeşlere kadar gelmiş.
 
Kardeşlerden biri barın üstündeki dairede kalıyor, diğeri ise bardaki bir odada. Konu ise biraz kardeşlerin, biraz barın müşterileri üzerinden ve konuştukları konulardan ilerliyor. 
7. 7. Lucifer
“Cehennem Lordu” Lucifer Morningstar; Los Angeles Polis Departmanı için suçluları yakalamaktadır. Ancak büyük bir sırrı vardır: Bu çekici adam, aslında yeryüzüne düşmüş bir melektir! Neil Gaiman tarafından yaratılan Lucifer, Sandman isimli serinin yardımcı karakterlerinden biriydi ve daha sonra kendi çizgi romanına kavuştu. Çizgi romanlarda, karakter Lux isimli bir barı işletiyor.
8. 8. Sherlock
Modern bir Sherlock Holmes uyarlaması.. Bu kez Sherlock günümüz Londra'sında, günümüz şartlarında çözüyor davaları. Yanında yine Doktor Watson, en büyük düşmanı yine Moriarty. Adresi yine Baker Street.. 
Değişen tek şey, cep telefonları, mesajlar, mailler, bloglar yani teknoloji. Ama Sherlock hala kendi tarzında ilerliyor.
9. 9.Planet of Earth
BBC yapımı bir doğa belgeseli dizisidir. İlk kez 2006 yılında BBC'de yayınlanan ve 11 bölümden oluşan diziyi David Attenborough seslendirmiştir. Belgesel, Türkiye'de ise 29 Eylül 2006 tarihinde itibaren NTV kanalında Levent Dönmez'in seslendirmesiyle izleyiciyle buluştu.
10. 10. Pride and Prejudice
 
Jane Austen’in beş kız kardeş, Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet’i anlatan romanından uyarlanmıştır. Hikaye George dönemi İngilteresi’nde geçer. Ailenin yaşamı, genç ve zengin bir adam olan Bay Bingley’in ve onun en yakın arkadaşı Bay Darcy’nin komşu gelişleri ile tepetaklak olur. Kızların anneleri olan Bayan Bennet, onların evlenmelerini istemektedir. Bay Bingley’in iyi bir aday olduğuna kanaat getirir. Bu aday ise Jane’den etkilenecektir. Bu durumu fark eden anneleri, kızını yağmurlu bir günde Bingley’in malikanesine gönderir. Geri dönemeyen Jane, üstüne bir de hastalanır. Bu kez ona yardıma giden Elizabeth de Bay Darcy’nin takibine takılır. Elizabeth bu durumdan hoşlansa da esas Bay Wickham’dan ziyadesi ile etkilenecektir. Lydia işin içine hesapsızca dahil olduğunda cesaret kavramı gözler önüne serilir. Gururun, aşkın önüne geçtiği bir çizgide kız kardeşlerin yaşamları umulmadık bir biçimde karmaşıklacaktır.
11. 11. The Pillars of the Earth
Ken Follett'ın aynı adlı romanından uyarlanmış bir dizi. Dizi İngiltere'de Anarşi olarak bilinen 12. yüzyıldaki taht savaşları döneminde geçiyor.Kaynak: Diziler ile ilgiler wikipedia, beyazperde ve sinemalar.com sitelerinden derlenmiştir.