Mutfaktaki bazı lekeleri yok etmenin 8 kolay yolu 14 March, 20:55'de eklendi

Mutfak işleriyle ilgilenenlerin en sıkıntı yaşadıkları şey kirlenen eşyaların nasıl temizleneceğidir. İşte bazı yöntemler...

1. 1. Mikseri kolayca yıkamak
İçerisine ılık su ve biraz deterjan koyun. Ardından mikserinizi 20 saniyeliğine çalıştırın. Ardından güzelce durulayın.
2. 2. Mikrodalga temizliği
Şaşırtıcı bir şekilde bir kaç ıslak mendille mikrodalga fırınınızı pırıl pırıl yapabilirsiniz. Islak mendil ya da havluları 3 - 5 dakika mikrodalgada yüksek derecede ısıtın. Mendillerin üzerindeki buhar bu kirleri yumuşatır ve serinledikten sonra lekeleri temizlemek için ovalayın.
3. 3. Mikrodalga içerisindeki kötü kokuları giderme
Bir bardak suyun içerisine yarım bardak limon suyu koyun ve mikrodalgada 3-5 dakika yüksek derecede ısıtın. Fırını kapattıktan sonra 10 dakika daha içeride tutun. Böylece artık o kötü kokuları duymayacaksınız.
4. 4. Eski cezvenize ikinci bir şans verme
Eskimiş cezvenizin çeyreğini buzla doldurun. Ardından limonu dört parçaya bölün ve içine sıkın. İki yemek kaşığı tuz ekleyin ve iki dakika karıştırın.
5. 5. Dökme demir kızartma tavasını yıkamak
Kurumuş demir döküm tavada kurutulmak için sıvı deterjanlar veya zımpara fırçaları kullanmayın. Tencereye tuz koymak için kağıt havlu kullanın ve iyice yıkayın. Bitirmek için, üzerine biraz bitkisel yağ bırakarak yapışmaz kapağı geri yükleyin.
6. 6. Kahve değirmeni temizlemek
Çoğu uzman kahve öğütücüyü baharatlarla kullanmamayı önerir; sonuçtaki uçucu yağlar daha sonra kahveye yapışır. Öğütücünüzdeki durum buysa, soğuk durun. Koku, cihazda çiğ pirinç zemini birkaç taneyle atılabilir
7. 7. Peynir rendesinin temizlenmesi
Peynirin ızgaraya sıkışmasından bıktınız mı? Basit bir boya fırçasıyla kolaylıkla temizleyebilirsiniz - kaba kılları peynirden ve diğer yapışkan yiyeceklerden mükemmel bir sonuçla kurtulur. 
8. 8. Çöp kutusunun yıkanması
Uzun yıllar size hizmet eden eski çöp kutusuna da biraz dikkat gerekebilir. Derin temizlik ve koku giderme işlemi için yarım sudan yarım sirke, ezilmiş buz küpleri ile doldurun. Buz eriyince kutuyu musluğun altında durulayın