Müteahhitlerimiz Etiyopya’da iş yapmak için seferber oldu

Levent İÇGEN / VATAN |  06 Şubat 2012 Pazartesi - 19:28 | Son Güncelleme : 06 02 2012 - 19:28


ANKARA - Türk firmalarının, Afrika ülkesi Etiyopya’da iş yapmak için adeta seferber olduğu ortaya çıktı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Türk müteahhitlik, inşaat ve müşavirlik firmaları 1997 yılından beri Etiyopya’da faaliyet göstermektedir. Ocak 2012 itibariyle firmalarımız müteahhitlik alanında yaklaşık 405 milyon 134 bin 927 dolar, müşavirlik alanında ise 39 milyon 820 bin dolar değerinde proje üstlenmişlerdir. Firmalarımız tarafından Etiyopya’da üstlenilen başlıca projeler, fabrika, enerji santrali, enerji nakil hatları, karayolu, tünel, köprü, deniz yollarına ve çeşitli projelere ilişkin fizibilite çalışmaları olarak sıralanabilir” dedi.

Son 5 yılda hızlandı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, Etiyopya’da faaliyet gösteren Türk firmalarıyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Çağlayan, kaynak yetersizliğine rağmen, Etiyopya’da inşaat sektöründe son 5 yılda çok hızlı gelişmelerin sağlandığını belirtti.

Çağlayan’ın açıklamasında, şöyle denildi: “Kaynak yetersizliğine rağmen, Etiyopya’da inşaat sektöründe son 5 yılda çok hızlı gelişmeler sağlandı. Dünya Bankası, Afrika Kalkınma Bankası, diğer mali kurum ve kuruluşlar ile yabancı hükümetler tarafından finanse edilen onlarca büyük altyapı projesinin inşaatı halen devam ediyor. Hidroelektrik santral projeleri, rüzgar ve güneş enerjisi projeleri, su ve kanalizasyon, yol projeleri, çimento fabrikaları inşaatı, demir yolu projeleri, kuru liman projeleri, nakil hatları projeleri, elektrifikasyon projeleri ve toplu konut projeleri bu kapsamda yürütülen projeler. Sektörde ihtiyaç duyulan makine ekipman ve malzemelerin bir kısmı ülke içinde üretilse bile bu alanda ihtiyaçların çoğu ithalat yoluyla AB ülkeleri, Türkiye, Suudi Arabistan, Çin, Pakistan ve Hindistan’dan karşılanıyor.”

Türk müteahhitlik, inşaat ve müşavirlik firmalarının 1997 yılından beri Etiyopya’da faaliyet gösterdiğine işaret eden Bakan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Santralden köprüye

“Ocak 2012 itibarıyla firmalarımız müteahhitlik alanında yaklaşık 405 milyon dolarlık değerinde, müşavirlik alanında ise 39.8 milyon dolar değerinde proje üstlendi. Firmalarımız tarafından Etiyopya’da üstlenilen başlıca projeler, fabrika, enerji santrali, enerji nakil hatları, karayolu, tünel, köprü, deniz yollarına ve çeşitli projelere ilişkin fizibilite çalışmaları olarak sıralanabilir. Etiyopya’da çalışan firmalarımız; Enka İnşaat, Havatek Makina, Nurol Makina, Ortadoğu Enerji Petrol, Şa-Ra Enerji, Ahmet Aydeniz İnşaat, Türk Mühendislik, Müşavirlik ve Müteahhitlik, Any Consultancy Group ve Dünyalar Asfalt Yol Mühendislik ve Müteahhitlik.”

Türk Cumhuriyetleri ile ticaret hacmi yüzde 27 arttı

Türkiye’nin, Türk Cumhuriyetleri ile dış ticaret hacmi son 5 yılda 2.2 katına çıktı. Bu ülkelerle dış ticaret, geçen yıl ise bir önceki yıla göre yüzde 27 oranında arttı. Türkiye’nin dış ticaret hacmi 2011 yılında, önceki yıla göre yüzde 25.5 artışla 375 milyar 787.6 milyon dolara ulaştı.

Bu dönemde Türkiye’nin Türk Cumhuriyetleri ile olan ticaret hacmi ise yüzde 27 artarak, 8 milyar 685.5 milyon dolar oldu. Türkiye’nin ihracatı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 18.5 artarken, Türk Cumhuriyetleri’ne yapılan ihracatın artışı yüzde 28.6 oldu. 2011 yılında Türk Cumhuriyetleri ile 5 milyar 43.4 milyon dolar ihracat yapılırken, bu ülkelerden 3 milyar 642.1 milyon dolar da ithalat gerçekleştirildi.

Geçen yıl Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kırgızistan ile dış ticaret fazlası da 1 milyar 401.2 milyon dolar oldu. Bu dönemde Türk Cumhuriyetleri toplam ticaretin üçte birinden fazlası, yüzde 39’u ise Kazakistan’la yapıldı.

Türkiye geçen yıl bu ülkelerden en fazla Azerbaycan’a ihracat yaptı. Azerbaycan’a ihracat, 2011’de bir önceki yıla göre yüzde 33.2 artarak 2 milyar 65.1 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin Azerbaycan ile dış ticaret fazlası ise 1 milyar 803 milyon dolar olarak kaydedildi.

Bu dönemde Türkmenistan’a yapılan ihracat yüzde 31.1 artarak, 1 milyar 494.4 milyon dolara çıkarken, Türkiye’nin bu ülkeyle dış ticaret fazlası 1 milyar 101.7 milyon dolara çıktı. Kazakistan’a yapılan ihracat da yüzde 15.8 artarak 948.2 milyon dolara yükseldi. Türkiye, geçen yıl Kazakistan ve Özbekistan ile dış ticaretinde ise açık verdi.

ETİKETLER

0