Musul operasyonu başladığından beri 700 bin sivil...

AA |  19 Mayıs 2017 Cuma - 19:26 | Son Güncelleme : 19 05 2017 - 19:32

UNICEF, Irak'ta Musul operasyonunun başından bu yana 700 bin sivilin yerinden edildiğini, 200 bin sivilin daha yerinden edilmesinin beklendiğini bildirdi


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF),  Irak'ta Musul operasyonunun başından bu yana 700 bin sivilin yerinden edildiğini,  200 bin sivilin daha yerinden edilmesinin beklendiğini duyurdu. 
 
UNICEF Irak Temsilcisi Peter Hawkins, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen  basın toplantısına telefonla bağlanarak, Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinde  tuttuğu Musul kent merkezinin batı yakasındaki sivillerin durumunun endişe verici  olduğunu söyledi.
 
Şehirde yaşanan kaotik durumdan en çok çocukların etkilendiğini  vurgulayan Hawkins, "Çatışmalar günden güne devam ederken şehirde kadın ve  çocuklar iki ateş arasında kalmış durumda. Özellikler çocuklar haftalardır  yeterli gıda ve sudan mahrumlar. Çocuklar sığınaklarda yaşam mücadelesi veriyor.  Hayatta kalsalar bile çatışmaların travmatik etkilerden uzun süre  etkilenecekler." değerlendirmesinde bulundu.
 
AA muhabirinin sorusu üzerine Hawkins, Musul'un batı yakasındaki  kuşatmanın devam ettiğini ve burayı terk eden sivil sayısının 500 bine ulaştığını  söyledi.
 
Musul'un doğusunda daha önce de 200 bin sivilin yerinden edildiğini  anımsatan Hawkins, böylelikle Irak'ta Musul operasyonunun başından bu yana 700  bin sivilin yerinden edildiğini belirtti.
 
Hawkins, en kötü senaryoya göre 200 bin sivilin daha bölgeyi terk  etmesini beklediklerini dile getirdi. UNICEF'in Musul'u terk eden sivillere  yönelik sağlık hizmetleri verdiğini ve temiz su tedarik ettiğini aktaran Hawkins,  yerinden edilen sivillerin yarısının da kamplar dışında kalacak yer bulabildiğini  kaydetti.
 
Hawkins, "Doğu Musul'a gelen yerinden edilen siviller oldukça sıcak ve  misafirperver bir şekilde karşılanıyor." dedi.
 
BM Irak İnsani İşler Koordinatörü Lise Grande ise dün, "Musul'un  batısındaki evlerini terk eden sivillerin sayısı inanılmaz boyutlarda."  açıklamasını yapmıştı.
 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) de 12  Mayıs'ta Irak'ta Musul operasyonunun başından bu yana 630 bin sivilin yerinden  edildiğini, çok büyük risklere rağmen şehrin batı yakasını terk edenlerin  sayısında düşüş olmadığını duyurmuştu.
 
Irak'ın ikinci büyük kenti Musul, Haziran 2014'te DEAŞ kontrolüne  girmişti. Irak güçleri, Kasım 2016'da kentin doğusunu geri alırken 19 Şubat'ta da  Musul'un batısını kurtarma operasyonunu başlatmıştı.