Mustafa Şentop Meclis Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı

AA |  22 Şubat 2019 Cuma - 15:14 | Son Güncelleme : 22 02 2019 - 16:33

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, Meclis Başkanlığı için adaylık başvurusunda bulundu.


TBMM Başkanvekili ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop Meclis Başkanlığı için adaylık başvurusunu TBMM Başkanlığına sundu.  Mustafa Şentop, Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş, Bülent Turan, Özlem  Zengin, Muhammet Emin Akbaşoğlu, Cahit Özkan ve bazı AK Parti milletvekilleriyle,  Meclis Başkanlığı makamına geldi. Şentop, Meclis Başkanlığı için aday gösterilmesine ilişkin dilekçeyi  Geçici TBMM Başkanı Celal Adan'a teslim etti.
 
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, dilekçeyi verdikten sonra  gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün itibarıyla pazar günü gerçekleşecek TBMM  Başkanlığı seçimi için Mustafa Şentop hocamızı ben, Ankara Milletvekilimiz Naci  Bostancı, Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan, Tokat Milletvekilimiz Özlem  Zengin, Çankırı Milletvekilimiz Muhammet Emin Akbaşoğlu, Denizli Milletvekilimiz  Cahit Özkan Bey'in imzalarıyla aday olarak öneriyoruz." diye konuştu.
 
"Mustafa Şentop hocamız, Anayasa Profesörü. İyi bir devlet ve siyaset  adamı." diyen Muş, Şentop'un, 2011'den bu yana milletvekili olarak görev  yaptığını, AK Parti'de önemli görevlerde bulunduğunu ve çalışmalar yürüttüğünü  söyledi. Daha önce TBMM Anayasa Komisyonu başkanlığı da yapan Şentop'un,  görevini TBMM Başkanvekili olarak sürdüren kıymetli bir şahsiyet olduğunu dile  getiren Muş, "Kendisinin hem TBMM'de önemli çalışmaları olacağına inanıyoruz hem  de ülkemize, milletimize çok büyük hizmetler yapacağına inancımız tamdır.  Parlamentodaki tüm milletvekili arkadaşlarımızdan Mustafa Şentop hocamıza destek  istiyoruz. Kendisine çıktığı bu yolda başarılar diliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
"Adaylık başvurumu Sayın Başkanımıza takdim ediyorum"
 
TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop da eski TBMM Başkanı Binali  Yıldırım'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı nedeniyle görevinden  çekildiğini hatırlattı.
Daha sonra yeni Meclis Başkanı seçimiyle ilgili Anayasa'nın 94. ve  TBMM İçtüzüğü'nün 10. maddesine göre TBMM Başkanlığı seçimine ilişkin sürecin  başladığını söyleyen Şentop, 5 günlük adaylık sürecinin 4. gününe girildiğini  dile getirdi.Bu süreçte TBMM Başkanlığı için  siyasi partilerde değerlendirmelerin  yapıldığını ifade eden Şentop, şöyle konuştu:
 
  "AK Parti'de de gerekli bütün değerlendirmeler, istişareler yapıldı.  En son dün itibarıyla bir temayül de yapıldı. Nihayetinde yetkili  kurullarımızdaki arkadaşlarımız değerlendirdiler. Son olarak da Genel Başkanımız,  Sayın Cumhurbaşkanımız değerlendirmelerini yaptılar ve beni bu görevi ifa etmem  için uygun bulduklarını ifade ettiler. Ben de bu münasebetle 24 Şubat Pazar günü  yapılacak Meclis Başkanlığı seçimi için adaylık başvurumu Sayın Başkanımıza  takdim ediyorum. Meclisimiz, milletimiz, ülkemiz için hayırlı olsun."
  
"Sayın Şentop ile yakın mesai beraberliği yaptık"
 
 Geçici TBMM Başkanı Celal Adan, "Sayın Şentop ile yakın mesai  beraberliği yaptık. Gerçekten yetişmiş bir siyaset, devlet adamı. Son dönemlerde  Türkiye'nin yaşadığı şu geçiş sürecinde de emek sarf eden, meseleyi realize eden  değerli bir siyasetçimiz." dedi. Türk tarihinde önemli bir makam olan Meclis Başkanlığının, aynı  zamanda Türk devletini kuran makam olduğunu belirten Adan, "Şanla, şerefle dolu  mazisiyle birlikte Meclis Başkanlığı talebinizi kutluyorum. Allah hayırlı etsin,  Allah utandırmasın." diye konuştu.
 
 Şentop AK Parti TBMM Grubu'nu ziyaret etti
 
 Şentop, başvuru öncesi AK Parti TBMM Grubu'nu ziyaret etti. Ziyarette,  Grup Başkanvekilleri Bülent Turan, Mehmet Muş, Özlem Zengin, Muhammet Emin  Akbaşoğlu ve Cahit Özkan ile bazı AK Parti milletvekilleri yer aldı. AK Grup Başkanvekili Turan, Meclis başkanı adayı Şentop'u ağırlamaktan  onur duyduklarını belirterek, Şentop'un partide yapılan temayülle birçok  milletvekilinin desteğini alarak başkan adayı olduğunu ifade etti. Turan, Şentop'un uzun yıllar akademisyenlik yaptığını, eserleriyle  adından söz ettirdiğini, TBMM Başkanvekilliği görevi yürüttüğünü, hükümet sistemi  değişikliğinin tartışıldığı yıllarda Anayasa Komisyonu Başkanlığı yaptığını  anlattı.  Şentop'un takdir ettikleri özel bir şahsiyet olduğunu vurgulayan  Turan, "Hayırlı olsun. İnşallah bundan sonraki süreçte Meclisimizin,  partilerimizin takdiriyle başkan olması halinde, Meclisimize başkanlık  yapacağını, Meclisimizin, vekillerimizin beklentileri doğrultusunda, önemli  işlere imza atacağını, hakkını fazlasıyla ödeyeceğini düşünüyorum." diye konuştu. 
Mustafa Şentop burada yaptığı konuşmada da Meclis Başkanlığı için  partilerde, adayların nasıl istişare edileceği ve değerlendirileceğinin belli  olduğunu, dünkü temayül yoklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  nezdinde yapılan değerlendirme sonrası şahsına bu görevin tevdi edildiğini  belirtti. Şentop, "Tüm arkadaşlarımıza ve başta Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda  bu göreve layık gördükleri için teşekkür ediyorum." dedi.
 Gayretle çalışacaklarını söyleyen Şentop,  Meclisin bir cuma günü  dualarla açıldığını,  başvurusunun cuma gününe denk gelmesinin de kendisini  memnun ettiğini söyledi.