MÜSİAD Başkanı: Kurda 4.30'un üstü köpük

30 Temmuz 2018 Pazartesi - 12:20 | Son Güncelleme : 30 07 2018 - 12:20

Dolar/TL'deki son dönem hareketlerini yorumlayan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, "Kurda maksimum seviyenin 4.30 olduğunu düşünüyoruz. Bunun üstü köpük" dedi. Kaan, faiz konusunda özellikle hassas olduklarını belirterek, "Birilerinin faizle piyasaya ayar vermesini doğru bulmuyoruz" ifadesini kullandı.


Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Kaan, iş dünyası ve ekonomi gündemine ilişkin AA Finans Masası'nda değerlendirmelerde bulundu.

Kurda maksimum seviyenin 4.30 gibi olduğunu düşündüklerini söyleyen Kaan bu seviyenin üzerini köpük olarak değerlendirdiklerini ifade etti.
 
MÜSİAD Başkanı, "Şu anki kurun iş dünyası için ihracat açısından çok iyi bir yerde olduğunu düşünüyoruz. Kuru, faizi artırmak için kullanıyorlar ama Merkez Bankası artık bunu gördü. Bundan sonra bu işlerin olmayacağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.
 
Faiz konusunda özellikle hassas olduklarını belirten Kaan, "Birilerinin faizle piyasaya ayar vermesini doğru bulmuyoruz" dedi.
 
"Ticaret savaşlarının bize faydası olacak" ifadesini kullanan Kaan, "Çünkü daha ekonomik ve köprü pozisyonu olan yerlere yatırım yapıyorlar" diye konuştu.
 
'ABD İLE KRİZ EKONOMİYİ SIKINTIYA SOKMAZ'
 
Kaan, son dönem ABD ile yaşanan gerilimlerle ilgili şunları söyledi:
 
"ABD bize devamlı dayatma ile gelmemeli. Ekonomik olarak çok fazla bir sıkıntıya gireceğimizi düşünmüyorum. Biz kendimizden eminiz. Türkiye'ye yatırım yapan ülkeler arasında ilk sıralarda ABD var. Bu tür gerilimlere hiç gerek yok, dünya yeterince büyük, kaynaklar yeterli."
 
Vergi sisteminin sadeleştirilmesi gerektiğini belirten Kaan, "Vergi sisteminin sadeleştirilmesi gerek. İş adamı olarak bizler daha sade vergi sistemiyle hareket etmek istiyoruz" şeklinde konuştu.
 
'BRICS'İN ARTISINI ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM GÖRECEĞİZ'
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BRICS görüşmelerine katılmasını yorumlayan Kaan, "Afrika ile ticaret olanaklarını artırma süreci hızlanacak. Türkiye'nin özel davetli olarak katıldığı BRICS zirvesinin artısını önümüzdeki dönemde göreceğiz. Dünya ticaretinin yüzde 60'ını BRICS ülkeleri yapıyor" dedi.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüşmesine de değinen MÜSİAD Başkanı Kaan, "Merkez Bankası ya da dövizle ilgili açıklamaların tek elden çıkması bizim için çok önemli' dedik" ifadesini kullandı.

ETİKETLER