Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti

AA |  17 Haziran 2019 Pazartesi - 19:00 | Son Güncelleme : 17 06 2019 - 21:58

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Mursi'nin avukatı son sözlerini açıkladı.Avukatı, Muhammed Mursi'nin vefat etmeden önceki son sözlerini açıkladı: "Ülkemin güvenliği ve selameti için benimle mezara gidecek sırlarım var.


Mısır devlet televizyonunun haberine göre, Mursi mahkeme salonunda  geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi.
 
Yerel basında yer alan haberlerde de Mursi'nin duruşma esnasında  hakimden söz alarak konuştuğu belirtildi.
 
Duruşmanın sona ermesinin ardından mahkeme salonunda bayılan Mursi,  yaşamını yitirdi.
 
Mısır yönetimine yakın El-Yevm es-Sabi gazetesi Mursi'nin naaşının  gerekli işlemler için hastaneye sevk edildiğini aktardı.

Temmuz 2013'te askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Mursi,  kamuoyunda "Hamas adına casusluk" olarak bilinen dava için bugün hakim karşısına  çıkmıştı.

Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i (1981-2011)  istifaya zorlayan 2011 yılındaki halk devriminin ardından, 2012 yılında ülke  tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştu.

Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından  Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri  darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

MURSİ'NİN OĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılmış eski  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ölüm haberinin ardından ilk açıklama oğlundan  geldi.  

Mursi'nin en büyük oğlu Ahmed, sosyal medya hesabı Facebook üzerinden  yaptığı açıklamada, mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını  yitiren babasını kaybetmiş olmanın acısını, "Babam! Allah'ın huzurunda buluşacağız." şeklinde ifade etti.

MISIR'DA ALARM VERİLDİ

Mısır İçişleri Bakanlığı, darbeyle görevinden  uzaklaştırılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatının ardından ülkede  alarm durumu ilan etti. 

Mısır medyasında yer alan haberlere göre, İçişleri Bakanlığı,  planlamalarını kapsamlı bir şekilde gözden geçirmeye, ülke genelinde sabit ve  mobil binlerce güvenlik devriyesi konuşlandırmaya başladı.

Subay ve emniyet görevlilerinin izinlerini de iptal eden bakanlık,  kamu ve özel kuruluşlar ile kiliseler ve otellere yönelik güvenlik önlemlerini  artırdı.

Bakanlık ayrıca, yollarda sıkı emniyet tedbirlerinin alınması,  meydanlardaki güvenlik görevlilerinin artırılması ve "terörist" unsurlara karşı  önleyici operasyonların gerçekleştirilmesini kapsayan "C" planını devreye soktu.

MURSİ'NİN AVUKATI: NAAŞIN NEREYE GÖTÜRÜLDÜĞÜNÜ BİLMİYORUZ

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, Mursi'nin  naaşının nereye götürüldüğüne dair bilgilerinin olmadığını belirtti. 

Abdulmaksud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mursi, mahkeme  salonundan sedye ile taşındı, naaşının nereye götürüldüğünü bilmiyoruz." dedi.

Mursi'nin avukatı, ölüm sonrası prosedürleri takip ettiklerini dile  getirdi.

Mısır yönetimine yakın El-Yevm es-Sabi gazetesi ise Mursi'nin naaşının  gerekli işlemler için hastaneye sevk edildiğini aktardı. 

SON SÖZLERİNİ AÇIKLADI

Avukatı, Muhammed Mursi'nin vefat etmeden önceki son sözlerini  açıkladı: Ülkemin güvenliği ve selameti için benimle mezara gidecek sırlarım var

KATAR EMİRİ'NDEN MURSİ'NİN AİLESİ VE MISIR HALKINA BAŞSAĞLIĞI

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Mısır'ın  demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatından  büyük üzüntü duyduklarını belirtti. 

Katar Emiri Al Sani, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  "Eski Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi'nin ani ölüm haberini son derece üzüntüyle  karşıladık. Ailesi ve kardeş Mısır halkına başsağlığı diliyoruz. Allah'tan  geldik, Allah'a döneceğiz." ifadelerini kullandı.

DARBE SONRASI İLK AÇIKLAMASI AKILLARA KAZINMIŞTI

Mısır'ın demokratik yöntemlerle göreve gelen ilk  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, bugün mahkeme salonunda hayatını kaybetmesi,  darbe sonrası yaptığı ilk konuşmayı yeniden akıllara getirdi. 

Temmuz 2013'te askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mursi,  bilinmeyen bir yere götürülmeden önce Mısır halkına seslenerek, akıllara kazınan  tarihi konuşmasını yapmıştı.

25 Ocak 2011 devriminde elde edilen hakları ve meşruiyeti korumanın  bedelini hayatı pahasına ödemeye hazır olduğunu vurgulayan Mursi, "Hakkı ve  hukuku korumanın bedelini gerekirse hayatımla öderim." demişti.

Mursi, konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sizleri, çocuklarımızı, bizden sonra gelecek evlatlarımızı korumak  istiyorum. Kızlarımızı, geleceğimizin annelerini korumak istiyorum. Onlar  çocuklarına sizin babalarınız ve ecdadınız erkektiler, haksızlık ve bozuk  görüşler karşısında asla boyun eğmediler, vatanlarından, haklarından ve  dinlerinden en ufak taviz vermediler, diyecekler."

Mısır halkının haklarını muhafaza için canını ortaya koyduğunu  vurgulayan Mursi, şöyle devam etmişti:

"Bu haklarımızın bedeli için benim kanım akacaksa, ben hazırım. Vatan  uğruna canımı kolayca veririm. Allah her şeye kadirdir. Kimse sizi aldatmasın.  Sakın tuzaklara düşmeyin."

Muhammed Mursi ayetlerle dua ederek konuşmasını tamamlamış, "Rabbimiz!  Bizi doğru yola eriştirdikten sonra kalplerimizi eğritme, bize tarafından bir  rahmet bağışla. Hiç kuşku yok, lütfu en bol olan yalnız sensin. Allah, emrini  yerine getirmeye kadirdir. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler." demişti.

Mursi, o konuşmanın ardından bilinmeyen bir yere götürülmüş, aylarca  kendisinden haber alınamamıştı.

ETİKETLER

Muhammed Mursi mısır