Gazetevatan.com » Yazarlar » Erdoğan kaldığı yerden devam

Erdoğan kaldığı yerden devam

28 Ağustos 2018 Salı


Önce seçim kampanyası, ardından 24 Haziran seçimi, sonrasında hükümetin kurulması, döviz kurları üzerinden yaşanan ekonomik kriz mesaisi, Ak Parti kongresi, parti yönetimin yeniden oluşturulması ve nihayet bayram tatili derken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yurt dışı resmi ziyaretlerine uzunca bir süredir ara verdi.
 
Erdoğan Perşembe akşamı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna ev sahipliği yapacak ve Eylül başı itibariyle de dış gezilerine yeniden başlayacak.
 
***
 
Eylül’ün hemen başında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk durağı Kırgızistan olacak.
İkili temasların yanı sıra, Erdoğan Bişkek’te, hem Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi’ne katılacak hem de Dünya Göçebe Oyunları’nın üçüncüsüne.
 
***
 
7 Eylül’deyse İran’a gidecek Cumhurbaşkanı.
 
Türkiye, Rusya ve İran yine Suriye gündemiyle, bu defa İran’da aynı masada buluşacak.
Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ve Hasan Ruhani’nin buluşacağı üçlü zirvede,  hem  öncelikli olarak - İdlib dosyasının detayları konuşulacak hem de ABD ile ilişkilerde gelinen nokta.
 
***
 
Erdoğan’ın Eylül ayı içindeki üçüncü seyahati ABD’nin New York kentine olacak. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul çalışmalarına katılacak olan Erdoğan burada bir de konuşma yapacak.
Cumhurbaşkanı’nın New York’ta ABD Başkanı Trump ile görüşüp görüşmeyeceğiyse henüz bilinmiyor. Bu sorunun yanıtı, iki ülke ve iki lider arasındaki ilişkilerde devam eden gerginliğin o tarihlere (Eylül’ün üçüncü haftasına) kadar nasıl şekilleneceğine bağlı.
 
***
 
Ve Eylül sonundaki önemli ziyaret…
 
Erdoğan, 28 -29 Eylül tarihlerinde Almanya’ya gidecek.
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu resmi gezisinde Alman mevkidaşı Frank  Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelecek.
 
Dört yıllık aranın ardından gerçekleşecek olan bu ziyaret hem iki ülke arasında sıkıntı yaratan konuların çözümü hem de Türkiye  Avrupa Birliği ilişkileri açısından büyük önem taşıyor.
 
Kör olası çöpçüler değil, böyle tatilciler
 
Sorsanız, “Aslan yattığı yerden belli olur”, “Temizlik imandan gelir” vs, vs…
 
Bayram tatili sonrası, gözde turizm bölgelerinde geride kalan manzaraya bakınca, tatilci aslanların imanından şüpheye düşüyor insan.
 
Sahiller çöp içinde. Piknik yerleri leş gibi. Yol kenarları, çeşme başları, ormanlar, kumsallar ve hatta deniz… Her yer adeta çöplük.
 
Yediniz, içtiniz, eğlendiniz, gittiniz. Bütün çöpünüzü orada bırakıp, sağa  sola atıp gittiniz.
Sadece Marmaris Belediyesi 4 bin 500 ton çöp toplamış arkanızdan. 4 bin 500 ton !
 
***
 
Pet şişeler, poşetler, meyva kabukları, yemek artıkları, kirli kağıtlar; aklınıza ne gelirse…
Biri gelse, sizin yemek yediğiniz masanın önüne bir torba çöp boşaltıp dönüp gitse ne yaparsınız?
 
Bir düşünün, ne tepki verirsiniz?
 
Sizin yaptığınız tam da bu çünkü!