Gazetevatan.com » Yazarlar » Topbaş gibi bırakın mesajı!

Topbaş gibi bırakın mesajı!

13 Ekim 2017 Cuma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Melih Gökçek’le devam edilmeyeceği sinyalini verdi, istifa eden Kadir Topbaş’ın “nezaketini” örnek gösterdi. Erdoğan, “Ankara ve Balıkesir dışında sorunlu başka il var mı” sorusunu “Bursa” diye yanıtladı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna ve Sırbistan’a yaptığı ziyaretlerin ardından Türkiye’ye dönerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le yaptıkları görüşmeyle ilgili “Her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor. Sizin istifa etmesini istediğiniz, onun 3 ay süre istediği, 2019’a kadar süre istediği... Bu konu hakkında neler söylersiniz?” sorusu üzerine şunları söyledi:

‘Aramızda görüştük’

“Öyle bir şey söz konusu değil. Sayın Gökçek ile biz, külliyemizin hemen karşısında, 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin mekânının yan tarafında bir müze ve otopark projesi olayı vardı. Ne oldu vesaire diye, bu konuyla alakalı kendisini bir çağıralım dedik. Bu vesileyle o konulara da, yani sizin ifade ettiğiniz konulara da girme durumu oldu. Bunları aramızda konuştuk, görüştük.”

‘Değişim istiyorlar’

“Daha önce de söylediğim gibi olay sadece Melih Bey’in şahsında olan şeyler değildir. Yani bu konuyla ilgili, partimizde, bazı yerlerde bir değişim iradesi söz konusudur. Bu aynı zamanda MKYK’nızın da bir kararıdır. Zira Mart 2019 seçimlerine giderken bu tür değişimlerin olması gereken yerlerde, değişim iradesini partimizin üst yönetiminin ortaya koymasını özellikle arkadaşlarımız da istiyorlar.”

 

‘Parti eyvallah demişse’

“Bazı arkadaşların kenar köşe yazdıkları, ‘Seçimle gelen, seçimle gider’ veya ‘Sandıkla gelen sandıkla gider’ lafları var... Kusura bakmasınlar da; seçimle gelen seçimle gider ama bunlar bağımsız seçimle gelip bağımsız seçimle gitmiyorlar. Bunlar tabii ki bir iradenin yaptığı ön seçimler vesaire neticesinde buralara geliyorlar. Ve yani, siz 20 sene, 23 sene 24 sene belediye başkanlığı yapacaksınız, bazı yerlerde üç dönem belediye başkanlığı yapılacak... İlanihaye buralarda kalınacak diye bir şey yok. Bugüne kadar partinin yönetimi, devamı istikametinde eyvallah demişse, her türlü desteği vermişse; şimdi de kalkıp eğer böyle bir irade ortaya çıkmışsa...”

Nihai karar yakında

“Bakın bunun sebepleri var. A’dan Z’ye biz tabii bütün incelemelerimizi yapıyoruz. Bizim 2019 Mart seçimlerine giderken, ön hazırlıklarımızı çok iyi yapmamız lâzım. 16 Nisan’da biz hangi ilde ne kadar oy aldık? Ortalamanın altında olanlar, ortalamanın üstünde olanlar... Dolayısıyla da önümüzdeki seçime girerken çok daha güçlü, çok daha farklı girmemiz lâzım. Bu konuyla ilgili demek ki bir sıkıntı yaşıyoruz, bu sıkıntıları da aşmamız gerekiyor. Bazı arkadaşlarımızın bence bundan rahatsızlık duymaması, tam aksine, bizim yönetimimiz eğer böyle bir karar verdiyse, verecekse, o konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın yaptığı gibi o nezaketi gösterir. Dolayısıyla bu hareketi güçlendirir. Aynı şekilde, mesela Düzce de kalkmıştır, hiç ısrar dahi etmemiştir. Aynı şekilde Niğde, öyle bir ısrarın içerisine girmemiştir. Temenni ederiz ki, bu hafta, önümüzdeki hafta içerisinde bazı görüşmeleri yapacağız, ondan sonra da nihai kararımızı vereceğiz çünkü her geçen vakit aleyhimizedir ve buna da pek tahammül edemeyiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ankara ve Balıkesir dışında, sorunlu başka il var mı?” sorusu üzerine ise “Bursa” diye yanıt verdi.

ABD’yle çözüm için komisyon

- ABD ile vize konusunda bir gelişme, ABD’nin tavrında bir yumuşama, yeni öneri söz konusu mu?

“Sayın Dışişleri Bakanı (Tillerson) Dışişleri Bakanımıza ‘Komisyon oluşturalım’ demiş. Onunla ilgili olarak yetkililer kendi aralarında konuşacaklar. Bir ortak komisyon oluşturmak suretiyle, ‘Nasıl bir adım atalım ki bu sıkıntıları aşalım’ demişler. Onun için bu komisyonun nasıl olacağına ilişkin metni bizim tarafa ileteceklerdi. (Bakan Çavuşoğlu: Büyükelçiyi aramışlar ‘bildireceğiz’ demişler.)”

- Tutuklunun (Metin Topuz) avukatı ile görüşmesi bir adım olabilir mi?

“Olay bir defa şu. Bu olay ayın 4’ünde gerçekleşti. Tutuklama oldu. Bana gelen bilgilere göre ayın 4’ünden 10 Ekim’e kadar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılmış herhangi bir görüşme müracaatı yoktur. Ne aile tarafından ne de avukatları tarafından. Hiçbir görüşme talebi olmamıştır, bunu özellikle bilmenizi istiyorum. Gidip ailesi de avukatı da elbette görüşebilir. (Bakan Çavuşoğlu: “Bugün kendisi -M.Topuz- ‘Avukatımla görüşmek istiyorum’ diye savcılığa başvurmuş. Ve Cuma günü de görüşme olacakmış.)”

‘Zaten baş ajan Pensilvanya’da’

“Konsolosluklarının içerisinde FETÖ faili ajanlar bulunuyor. Bunlar diplomat değil, bunlar ajan. Benzer ajanlar şu anda Amerika’da da var. O ajanlar da Kongre ile çok sıkı ilişki içinde. Bütün bunlar bir gerçek olarak ortada. Zaten FETÖ’nün baş ajanı Pensilvanya’da. Sene 1999, oraya yerleşti. 400 dönümlük arazi üzerinden oradan dünyadaki 170 devleti bu adam yönetiyor. ABD’nin bu işlerde seyirci kalmaya devam etmesi, kusura bakmasınlar, stratejik müttefikle bağdaşan bir tavır olarak değerlendirilemez. Ayrıca şu anda Suriye’de yaşadıklarımız da ortada. Bu yaptıkları, Kuzey Suriye’deki terör koridorunu güçlendirmekten başka bir şey değildir.”

Şimdi sırada S-500’ler var

- S-400’lerin ortak üretimi ve Rusya’da buna karşı bir direnç var mı? Direnç varsa bu S-400 programını etkiler mi? Türkiye Patriotlarla da ilgileniyor mu?

S-400’lerle alakalı olarak herhangi bir sıkıntı yok. Birinci pakette ortak üretimimiz olmayacak. Birinci paketi onlardan alacağız. Ama ikinci paketten itibaren artık ortak üretimin adımlarını inşallah atacağız. Bizim Sayın Putin’le yaptığımız görüşmelerde işi S-400’lerle bitirmeyi düşünmüyoruz. S-500’lerle ilgili de görüşmelerimiz oldu. Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi de (S-500’lerle alakalı) hayata geçiririz. Patriotlarla ilgili herhangi bir düşüncemiz yok. Patriotlar dünyada tedavülden kalkıyor.”

Barzani’ye‘başa dön’ uyarısı

“Kuzey Irak Yerel Yönetimi yaptığı hatayla, oradaki halkı dünyaya kapalı hale gelmesine sebep oluyor. Yönetimin yaptığı hata yüzünden, oradaki insanlar İran’dan çıkamayacak, Türkiye’den çıkamayacak, güneyden gidemeyecek, Suriye tarafından gidemeyecek. Peki ne yapacak oradaki halk? İsyan edecek. Katalanlar’da olduğu gibi. Bak ne oldu? Şimdi, ertelemeden söz ediyorlar. Biz ertelemeyi kabul etmiyoruz zaten. Kuzey Irak’ta bizim için erteleme diye bir şey yok. Yola devam edeceksen, bu işin miladında neysen, oraya dönmek durumundasın. Orada birisi, İç politika uğruna her şeyi kurban etmiştir. Kendi şahsi çıkarları için... Bundan sonra onun bir daha seçilme şansı yok.”

Afrin’de yanlışa tahammül yok!

- Suriye Baas rejimi de PKK’ya özerklik hakkı tanıyacağı yönünde resmen açıklama yaptı. Bizim bu İdlib kararımızın ardından Mümbiç ve Afrin’i konuşabilir miyiz?

“Arkadaşlar, zaten konuşuyoruz. Konuşmadığımız gün yok. Şu an itibariyle (İdlib’de) işler sağlıklı bir şekilde, Astana’ya uygun olarak devam ediyor. Burada bir sıkıntı yok. Mümbiç ile ilgili, gerekirse orada da gerekli adımlar atılacaktır. Ama Afrin ile ilgili konuşmama hiç gerek yok; zaten Afrin şu anda kontrol altındadır. Afrin’de en ufak bir yanlışa tahammülümüz yok. Çok açık söylüyorum.”