Gazetevatan.com » Yazarlar » Külliyespor sezonu açtı

Külliyespor sezonu açtı

20 Ağustos 2017 Pazar


Başkent Ankara’da önceki akşam (18 Ağustos 2017 Cuma) bir halı saha futbol turnuvası başladı.

Söğütözü Semti’nde, AK Parti Genel Merkezi ile komşu olan Orman Genel Müdürlüğü kampüsündeki halı sahada başlayan organizasyonun adı ‘Külliye Futbol Turnuvası’.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen turnuvaya, Beştepe Külliyesi’ndeki birimler katılıyor.

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde düzenlenen ilk spor turnuvası niteliğindeki organizasyonun açılışında bir konuşma yapan Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan, bu turnuvanın diğer kurumlara da örnek teşkil etmesini umduklarını söyledi.

Açılışta, Külliye Turnuvası’na katılan takımların temsil ettiği birimlerin yöneticileri arasında penaltı yarışması da yapıldı.

TRT’nin tecrübeli spor spikeri Erdoğan Arıkan’ın sunumuyla yapılan penaltı yarışmasına biri kadın toplam 16 yönetici katıldı.

Halı sahanın tellerine asılı pankartta, kendisi de eski bir futbolcu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Futbolun özünde rekabetle birlikte fedakarlık vardır, centilmenlik vardır, dostluk ve dayanışma vardır” sözü yer alıyordu.

 

Formalar tanıdık

Külliye Futbol Turnuvasına 16 takım katılıyor…

Takımlar, oyuncularının görev yaptığı birimlerin adlarını taşıyor. Sosyal Hizmetler, Koruma, İnsan Kaynakları, Bilgi Teknolojileri başkanlıkları, CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) gibi…

Turnuvaya katılan takımların büyük kısmı, sahaya dünya futbolunun önde gelen kulüp ya da ulusal takım formalarının bire birleriyle çıkıyor.

Bayern Münih, Barcelona, Real Madrid gibi dünyaca ünlü kulüp takımlarının yanı sıra Hırvatistan, Brezilya gibi ulusal takım formaları da var sahada.

Formalar dünya markalarınınkiyle aynı ama hepsinin sol göğsünde Türk bayrağı yer alıyor. Göğüs reklamı kısmında da Spor Toto markası var. Sırtında da oyuncunun adı, numarası ve takımının kısaltması… İ.K.B, S.H.B, CİMER vb…

 

Finale Cüneyt Çakır

Külliye Futbol Turnuvası’na katılan takımlar 8’er kişiyle sahaya çıkıyor. 30’ar dakikalık iki devre şeklinde oynanan karşılaşmaları Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Ankara Bölgesi hakemleri yönetiyor.

4’er takımlı 4 grupta tek devreli lig usulüne göre hafta sonları oynanacak maçların ardından gruplarında ilk iki sırayı alacak takımlar çeyrek finale yükselecek. Kazananlar yarı finalde mücadele edecek ve nihayet iki takım finale kalacak.

Yedi haftalık mücadelenin sonunda, turnuvanın 30 Eylül Cumartesi akşamı oynanacak final maçını, takviminin müsait olması durumunda, FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır idare edecek.

Kupayı Erdoğan verecek, şampiyonluk primi tribünde milli maç

O günkü programının uygun olması halinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da turnuvanın final maçını izlemek üzere Orman Genel Müdürlüğü Spor Tesislerinin tribünlerinde olacak. Şampiyon olan takım kupasını Erdoğan’ın elinden alacak.  Şampiyonluk primine gelince…

Külliye Turnuvası’nda kupayı kazanacak olan ekibin oyuncuları, ödül olarak A Milli Takım’ın 2018 Dünya Kupası Eleme Grubu’nda İzlanda ile oynayacağı maçı tribünden izleyecek. Külliyenin şampiyonları, 6 Ekim’deki Türkiye  İzlanda maçında statta misafir edilecek.