Gazetevatan.com » Yazarlar » ‘Bu referandum cumhuriyetin sigortası olacak’

‘Bu referandum cumhuriyetin sigortası olacak’

14 Şubat 2017 Salı


Bakan Albayrak, “Cumhuriyet için bugüne kadar yaşadığımız tüm bu tehditleri tarihe gömecek, cumhuriyeti ilelebet bu toplumun, bu toprakların kalıcı değeri olarak ortaya koyacak en önemli seçim bu” dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bahreyn ziyaretine gitmeden önce gerçekleştirdiği gazetecilerle buluşmasında, enerji alanındaki gelişmeler ve hedeflerle ilgili açıklamalarının yanı sıra referandumla ilgili de soruları yanıtladı. Albayrak özetle şunları söyledi:

‘Toplum çok iyi analiz ediyor’

“Toplumun önemli kısmının doğru okuduğuna inanıyorum. Son 15 yılda yaşananlar neticesinde artık yaşanan her olayda süreçleri çok iyi analiz ve tahlil eden, sağduyulu bir toplumumuz var. Benim şahsi kanaatim; dünyada ülkesinde ve bölgesinde olayları okuma açısından en ileri düzeyde bir millete sahibiz. Türkiye’de artık eski metotlar, eski operasyonlar, mesaj verme çalışmaları tutmaz. Buna yelteneni, içeriden veya dışarıdan, bu toplum affetmez.”

 

‘Çok kritik bir seçim’

“Sistem değişikliğine karşı olanlar ‘cumhuriyet kazanımları’ diyorlar. Cumhuriyet için bugüne kadar yaşadığımız tüm bu tehditleri tarihe gömecek, cumhuriyeti ilelebet bu toplumun, bu toprakların kalıcı değeri olarak ortaya koyacak en önemli seçim bu. Bu referandum cumhuriyetin sigortası olacak. Cumhuriyetten kastımız ne? Halkın iradesi, öyle değil mi? Bu referandumla bu ortaya geliyor. Yani darbelermiş, krizlermiş, istikrarsızlıklarmış, koalisyonlarmış, Türkiye’ye bugüne kadar farklı kisveler altında yapılan antidemokratik her türlü halkın iradesine karşı müdahaleyi elimine etme noktasında çok kritik bir seçim bu referandum.”

Yarının siyasi riski

“Devletin başında bugün yaşamasak da yarın olması muhtemel bu siyasi riski, bu çıkmazın, artık yasamayla yürütmenin de tamamen ayrılarak, yürütmedeki çok başlılığın elimine edilerek ve artık kafasına göre o koalisyon, bu erken seçim değil, istikrarlı bir iklime taşıyarak, cumhurbaşkanının sadece vatana ihanetten değil sistem noktasına taşınarak yargı denetimine açarak, birçok çerçevede bir kalıba oturtuyorsunuz. Ve buradan çıkacak sonuç, Türkiye’nin siyasi, ekonomik, birçok anlamda istikrarlı bir ülkeye kavuşmasıyla alakalı.”

‘Halkımıza net anlatmamız lazım’

“Halkımıza dokunup, net bir şekilde sistemi anlatmamız, farkındalık oluşturmamız lazım. Kafası karışık her bir bireye dokunmamız lazım. Yoğun bir kampanyayla Türkiye’nin yolculuğunda ne kadar kritik bir süreç olduğunu anlatmamız lazım. Türkiye’de cumhuriyet ve kazanımları kolay elde edilmedi ve bugün itibariyle 21. yüzyılda güçlü bir Türkiye’den bahsediyorsak birlik ve beraberlik içerisinde, çok tarihi bir seçim ve kırılma olduğunu anlatmamız lazım.”

Savunmada işbirliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bahreyn ziyaretinde yer alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Bahreyn Milli Eğitim Bakanı Macit bin Ali Al Naimi ile ‘Savunma Sanayi İşbirliği Mutabakat Muhtırası’nı imzaladı.

FETÖ’nün maden oyunu yakalandı!

“Madencilik alanında çok önemli başka tespitlerimiz oldu. Bu alan FETÖ’nün önemli yatırım yaptığı alanlardan biri. Kamuoyunca bilinen bazı firmaları vardı. Bunlardan biri çalıştığı firmalar özelinde başkalarına devrettiği ruhsatları, son dönemde yurt dışında kurulan şirketlere, “yabancılar maden ruhsatı alıyor” kamuflajı ile, arkasında yurt dışında paralellerin olduğu şirketlere satışını yakaladık, bunların hepsini durdurduk. Yabancı bir firma Türkiye’ye yatırım yapacak, şu madeni alıyor, Türk bir firma yabancıya satıyor zannediyorsunuz. Araştırmalar, incelemeler yapılınca bir de baktık ki, arkasında paralel var. Örneğin yöneticisi yabancı gibi görünüyor ama yukarıya çıktığınızda paralellerin kurduğu şirketler. Bu tip olaylara karşı çok hassas bir inceleme yürütüyoruz.”