Müjdeyi Fuat Oktay verdi! O ülkeye seyehatte kimlik yetecek

AA |  30 Ağustos 2018 Perşembe - 7:09 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 10:21

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Ülkelerimiz arasında kimlikle seyahat uygulanmasının başlatılması için yasal süreci tamamlamış bulunmaktayız." dedi.


 Moldova'nın Bağımsızlık Günü dolayısıyla Ankara Büyükelçisi Igor  Bolboceanu ev sahipliğinde, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde  resepsiyon  düzenledi. Resepsiyona, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Rusya'nın Ankara  Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Belarus'un Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh ve  Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın yanı sıra çok sayıda diplomatik  misyon temsilcisi katıldı.
 
Oktay, burada yaptığı konuşmada, Moldova’nın bağımsızlığının 27. yıl  dönümünü kutlayarak, ikili ilişkilerinin karşılıklı saygı ve güven temelinde  geliştiğini vurguladı.
 
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Moldova'nın  her köşesinde milyonlarca dolarlık projeleri hayata geçirdiğini söyleyen Oktay,  "TİKA, Moldova Cumhurbaşkanlığı binasının tadilatını yapmaya devam ediyor." dedi.
 
Oktay, 2016'da yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın olumlu  sonuçlarının görüldüğüne işaret ederek, "Ticaret hacmimiz 2016’da 410  milyon  dolar iken, 2017’de 56 milyon dolarlık artışla 466 milyon dolara ulaştı.  Halihazırda 213  firmamız Moldova’da 350 milyon dolarlık yatırım yaptı.  Şirketlerimizi Moldova’ya daha fazla yatırım yapmaya teşvik ediyoruz." ifadesini  kullandı.
 
Eğitim alanda da ikli ilişkilerin devam ettiğini belirten Oktay,  "Turizm alanında Moldova’nın turistleri Türkiye'yi tercih ediyor. 2017’de  yaklaşık 172 bin turist  ülkemizi ziyaret etti."  diye konuştu.
 
Kimlikle seyahat
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Moldova ve Türkiye arasındaki vizesiz  seyahatin yeterli olmadığını, "Ülkelerimiz arasında kimlikle seyahat  uygulanmasının başlatılması için yasal süreci tamamlamış bulunmaktayız." dedi.
 
Oktay, yakında başlayacak bu uygulamanın iki ülke arasındaki dostluğu  pekiştireceğini ve turizm alanındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini   söyledi.
 
Moldova ile ikili ilişkilerinin güzel bir seviyede olmasının sebebinin  Moldova’daki Gökoğuz soydaşlarının olduğuna işaret eden Oktay, şunları kaydetti:
 
"Ülkelerimiz arasında bir dostluk köprüsünü oluşturan Gökoğuz Özerk  Yeri, iki ülke bağlarını daha da güçlendirecek en önemli güvencemiz. Gökoğuz  Yeri’nin Moldova sınırları içerisinde, kendi kimliğini koruyarak kalkınması ve  böylelikle Moldova’nın bir bütün olarak daha güçlü hale gelmesinin yanındayız."
 
Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki dönemde  Moldova’ya yapacağı ziyaretin ikili ilişkileri stratejik boyuta taşıyacağını, iki  ülke arasındaki bağları geliştireceğini vurguladı.
 
Büyükelçi Bolboceanu da taraflar arasındaki ilişkilerin daima ortaklık  ve dostane ilişkiler temelinde geliştiğine dikkati çekerek, "Türkiye bizim  stratejik partnerimiz. Türkiye ile Moldova arasındaki ilişkilerin her sene  güçlendiğini görüyoruz." dedi.
 
Bolboceanu, Moldova parlamentosunun bağımsız ve Avrupa değerlerini  benimseyen bir ülke olmayı tercih ettiğine dikkati çekti.
 
Organizasyona yardımcı olan Yenimahalle Belediyesine şükranlarını  sunan Bolboceanu, "Birçok Moldovalı vatandaş Türkiye’de geliyor. Aynı zamanda  birçok Türk vatandaşı da Moldova’ya gidiyor. Bu da dostluğumuzun bir  göstergesidir." ifadesini kullandı.

ETİKETLER