Muhasebeciden çalıştığı fabrikaya 6 milyon liralık vurgun

AA |  19 Haziran 2017 Pazartesi - 19:37 | Son Güncelleme : 19 06 2017 - 19:37

Bornova ilçesinde bir fabrikada çalışan muhasebecinin şirket hesaplarına erişim yetkisini kullanarak 6 milyon liralık vurgun yaptığı ileri sürüldü.


İzmir'in Bornova ilçesinde çalıştığı fabrikadan şirket  hesaplarına erişim yetkisini kullanarak 6 milyon liralık vurgun yaptığı  iddiasıyla yakalanan muhasebeci ile hesaplarına para aktarılan 2 kişi tutuklandı. 
 
Alınan bilgiye göre, polise başvuran İtalya vatandaşı P.R, merkezi  Bornova ilçesinde bulunan ve Kemalpaşa ile Manisa'nın Turgutlu ilçelerinde kurulu  bir fabrikanın yetkili temsilcisi olduğunu, şirketin stok hesaplarında yaptıkları  incelemede gördükleri düzensizlikler nedeniyle hesaplarda açık olduğunu  belirterek, çalışanlardan şikayetçi oldu.
 
Şirket yöneticisi P.R, hesaplar üzerinde yaptıkları çalışmada, 3 Mart  2014'ten bu yana şirkette muhasebe şefi olarak çalışan H.S'nin ödeme yapma alma  yetkisini kullanarak stok kayıtlarına mal alınan ve faturası gelen işlemlerin  açıklama kısmına mükerrer işlemek suretiyle banka ve muhasebe programlarında  yaptığı oynamayla C.F.D'nin banka hesabına 258 ayrı EFT işlemiyle 6 milyon 85 bin  251 lira 15 kuruş para aktarıldığını tespit ettiklerini iddia etti.
 
P.R, yapılan incelemede, H.S'nin şirket hesabından kız kardeşi T.S'nin  banka hesabına da EFT yaptığını, duyumlarına göre de C.F.D.’in kardeşinin oğlu  A.K.'nin hesabına yüksek miktarlarda para aktarımları gerçekleştirdiğini,  şüphelinin banka hesaplarına aktarılan miktarları kendisine onaylaması için  getirdiği listelerde gizlediğini ileri sürdü.
 
Vurgun parayla lüks içinde yaşıyorlar iddiası
 
Şikayet üzerine operasyon düzenleyen İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş  Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, H.S, CFD ve  A.K'yi gözaltına aldı.
 
C.F.D'nin ikametinde yapılan aramalar sırasında Genel Bilgi Toplama  (GBT) sorgusu yapılan annesi S.D'nin "Güveni Kötüye Kullanmak Suçundan" arandığı  anlaşılarak gözaltına alındı.
 
C.F.D.’in iki ayrı ikametinde yapılan aramalarda da 39 bin 400 lira  para, bir adet para sayma makinesi, 28 çeyrek altın, 9  Ata altını, çeşitli  künyeler ve ziynet eşyaları ile 3 lüks otomobile ait anahtar, 2 ruhsatsız  tabanca, tabancaya ait 17 mermi, bankalara ait kredi kartları, çeşitli markalara  ait kol saatleri, lüks markalara ait giyim ve aksesuar malzemeleri ile bilgisayar  ve tabletler ele geçirildi.
 
Zanlıların oturduğu ve duvarlarında lüks tabloların asılı bulunduğu  iki katlı villanın kira bedelinin 5 bin lira olduğu, villanın bulunduğu site  içerisinde C.F.D'nin kiraladığı aynı özelliklere sahip iki konutun daha yer  aldığı tespit edildi.
 
Tutuklandılar
 
Şüpheli A.K.’nın evinde yapılan aramada da bir adet ruhsatsız tabanca  ve buna ait şarjör ile 6 mermi ele geçirilirken, şüpheli T.S'nin ikametinde de  annesi adına kayıtlı 200 bin lira yatırılmış Ziraat Bankası hesap cüzdanı  bulundu.
 
Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalarda olayla  bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan S.D, M.B.K. ve İ.T.  ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla salıverildi. GBT sorgusunda başka  suçtan arandığı belirlenen S.D'nin Aranan Şahıslar Büro Amirliğine teslim  edildiği bildirildi.
 
Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen muhasebeci H.S.   ile hesapların havale edildiği tespit edilen C.F.D. ve A.K. çıkarıldıkları  mahkemece tutuklandı.
 
Tutuklanan zanlılar ile akrabalarının üzerine toplam değeri yaklaşık  800 bin lira olan 4 lüks araç, iki adet gayrimenkul ve şüphelilerin bankalarda  bulunan hesaplarına el konulduğu belirtildi.  
 

ETİKETLER

izmir muhasebeci bornova