Muharrem İnce'nin sözlerine AK Parti ve hükümetten ilk yanıt

25 Haziran 2018 Pazartesi - 14:15 | Son Güncelleme : 25 06 2018 - 15:06

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Bu Cumhuriyetin kazanımıdır. Sandıkta milletin iradesi tecelli etti. Muharrem İnce'nin kullandığı cümle önemli. 'Başkalarının yenilgileri üzerine başarı inşa edemezsiniz' dedi. Sayın Cumhurbaşkanımız Muharrem İnce'nin bu sözünü çok değerli bulduğunu söyledi." şeklinde konuştu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ da "Sayın İnce'nin açıklamalarına baktığınız zaman seçim sonuçlarını kabul etmesi doğru, erdemli bir yaklaşım." dedi.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal CNN Türk canlı yayınında gündemi değerlendirdi. 
 
Mahir Ünal'ın açıklamalarından öne çıkanlar:
 
Ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Burada bizi mutlu eden demokrasinin, milletimizin kazanmasıdır ve milletin iradesinin sandıkta özgür bir şekilde tecelli etmesidir. Dün de basın açıklamamda buna işaret ettim. 1877’den bugüne kadar seçim tecrübesi var. Bu ülkenin en hassas olduğu konu kendi reyidir, oyudur. Türkiye’de de seçim güvenliği 1946 seçimlerini saymazsak eğer, 1980 darbesinden sonra bile ısrarla korunmuştur. 1980 darbesini yapanlar bile başka bir kişiyi işaret etmişlerdir. Millet gitmiştir, kendi uygun gördüğü kişiye Turgut Özal’a oyunu vermiştir. Sandıklarda milletin iradesi tecelli etmiştir.
 
DEMOKRASİ TECELLİ ETTİ
 
Herkes oyları sayımında başında duruyor mu? duruyor. Sonra bütün siyasi parti temsilcilerinin imzasının olduğu tutanakları alıyor mu? alıyor. Şimdi buradan ancak demokrasi çıkar ki bu tecelli etmiştir. Sevindirici bir şey de şu yüzde 88 bir rekor katılımın gerçekleşmiş olması. Ve millet iradesinin yüzde 98’lik bir bölümünün de parlamentoda temsili. Bugün Avrupa demokrasilerine baktığımızda yüzde 30’luk, 40’lık katılım oranları yaşanırken, Türkiye dünyaya örnek gösterebilecek bir tablo ortaya koydu.
 
 
İNCE'NİN TAVRININ TAKDİR EDİLMESİ LAZIM 
 
Bugünkü Muharrem İnce’nin tavrını takdir etmek lazım. Muharrem İnce'nin kullandığı cümle önemli. Başkalarının yenilgileri üzerine galibiyet inşa edemezsiniz. Kendi zaferinizi kazanmak için çalışmanız gerekir. Siyaset böyle bir şey. Muharrem İnce'nin bu sözünü çok değerli bulduğumu söyleyeyim.
 
Cumhurbaşkanımız her zaman elini uzattı. Ama sıkılı yumrukla tokalaşamazsınız. Bugün eğer siz hakaret dili üzerinden, nefret dili üzerinden, demokrasiye yakışmayan, tek adam, diktatör gibi siyasal söylem oluşturursanız, sonra da sen benimle niye anlaşmıyorsun diyemezsiniz. Millet iradesinin tecelli ettiği, milletin seçtiği, milletin adamı niteliğini kazanmış bir cumhurbaşkanının saygıdeğer olduğunu bilmeniz gerekir. Ama bu millet seçtiyse saygı durmak zorundasınız.
 
CUMHURBAŞKANIMIZ, KILIÇDAROĞLU'NA NE DEDİ BİLİYOR MUSUNUZ?
 
Küfür, hakaret, tek adam, diktatör gibi ifadeler kullandığınız kişiye sonra da dönüp ben sizinle kucaklaşmak istiyoruz diyemezsiniz. Yani tabi ki birliğimiz beraberliğimiz her şeyin önünde. Ama karşılıklı güven ve işbirliğinin Türkiye’de inşası için sayın cumhurbaşkanımızın attığı adımlara ben şahidim. 19 Haziran’da Kılıçdaroğlu, genel merkezimizde cumhurbaşkanımızı ziyaret ettiğinde üçer kişilik heyetlerle toplantı gerçekleşti. O dönemde hatırlarsanız sayın Kılıçdaroğlu, milli mutabakat komisyonu çağrısı yapmıştı. O dönemde bugünkü HDP ve MHP de olumsuz cevap vermişti. Kılıçdaroğlu’na ne dedi biliyor musunuz? “Gelin beraberce bu ülkenin sorunlarını çözelim. Biz sizinle beraber Türkiye'nin kahir ekseriyetini oluşturuyoruz” aynen bu ifadeyi kullandı. Hatta  burada bulunan arkadaşlarımızdan da hemen bir komisyon oluşturalım ve beraberce bu arkadaşlar çalışsınlar, terör konusunda, siyaset üstü asıl meselelerinde bu arkadaşlarımız çalışsınlar dedi. 
 
MUHARREM İNCE'NİN İFADELERİNİ UMUT VERİCİ BULUYORUM
 
Ama daha sonra maalesef buna cevap bile verilmedi. Ben Muharrem İnce’nin bu yöndeki ifadelerini umut verici buluyorum. Ben Muharrem bey ile beraber iki yıl grup başkanvekilliği yaptık. Demokrasiye saygılı olması gerektiğinin Muharrem bey tarafından vurgulanması, sonucu kabullenilmesi bunlar demokrasi adına, siyasal kültür adına önemli yaklaşımlar.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın Muharrem İnce'nin açıklamalarıyla ilgili, "Sayın İnce'nin açıklamalarına baktığınız  zaman seçim sonuçlarını kabul etmesi doğru, erdemli bir yaklaşım." dedi.
 

 

ETİKETLER