Muharrem İnce'nin Beykoz'da konuştu

AA |  16 Haziran 2018 Cumartesi - 15:41 | Son Güncelleme : 16 06 2018 - 15:44

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, devlet yurtlarında kalan kimsesiz çocukların 18 yaşını doldurunca sokağa bırakıldığını belirterek, "Allah'ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda, o çocukları 18 yaşını doldurduklarında hemen devlet kadrolarına alacağım." dedi.


İnce, CHP tarafından Beykoz'da düzenlenen mitingde halka seslendi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile televizyonda ekonomi konularını tartışmak  istediğini ifade eden İnce, cumhurbaşkanı seçildiğinde dövizin, faizin ve  enflasyonun düşeceğini savundu.
 
Seçilmeden icraat yaptığını dile getiren İnce, seçildikten 48 saat  sonra OHAL'i kaldıracağını söylediğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şimdi aynı şeyi  dile getirdiğini ifade etti.
 
İnce, kendisinin gelecekte neler olacağını anlattığını, "gençlere iyi  eğitim, ekonomi ve hukuk devleti" dediğini belirterek, "Bizim rakip de meydanlara  geldi, 'kıraathane açacağım' dedi. 'Bedava kek' var, diyor. Öğleyin gitti keki  yedi. Akşam yemeği ne olacak peki? İş yok, güç yok. Acaba o kıraathaneleri de bir  yandaşa mı verecek? Keki yedirirken devleti de mi kekleyecek diye düşünüyorum.  Ben öğrencilere kep diyorum, o kek diyor." şeklinde konuştu.
 
Erdoğan'ın yorgun olduğunu, Türkiye'nin devasa sorunlarını  çözemeyeceğini ileri süren İnce, ülkenin sorunlarını çözmek için taze kana  ihtiyaç olduğunu söyledi. Terör sorununu deneme ve yanılma yöntemiyle değil,  samimiyetle, dürüstlükle ve kimseyi kandırmadan çözeceğini belirten İnce,  kendisinin cumhurbaşkanlığında 81 milyonun makbul insan olacağını, ayrımcılık  yapılmayacağını dile getirdi.
 
İnce, 16 yıldır millete yalan söylendiğini savunarak, şöyle devam  etti:
 
"O artık sizden biri değil. O 'kentsel dönüşüm' diyordu, artık sizi  unuttu. Beykoz'un imar, tapu sorunu var. 16 sene önce bunları biliyordu ama artık  sizi unuttu. Halk çocuğu olan benim, milletin evladı benim. Bu sorunu ben  çözeceğim. Burada deri kundura fabrikası, tekel fabrikası, Şişecam vardı, 10 bin  kişi çalışıyordu, hepsi gitti. Yazık, günah. Erdoğan artık beyaz Türk, saraylı.  Senden biri değil. Senden biri olan benim. Bana 'gariban' diyor. Erdoğan'dan 5 ay  önce milletvekili oldum. 16 yıl birlikte milletvekilliği yaptık. Ben gariban  kaldım da Erdoğan sen nasıl zengin oldun? Size söz veriyorum, 2019 yılbaşı  gelmeden Allah'ın izni, milletimizin isteğiyle cumhurbaşkanı seçildiğimde sizin  tapu sorunlarınızı, imar sorunlarınızı çözeceğim."
 
"Kimsesiz çocuklar içimi acıtıyor"
 
Muharrem İnce, Erdoğan'ın "kendisi gittiğinde ülkenin batacağını"  söylediğini belirterek, "Sanki Cumhuriyeti sen kurdun. Atatürk, İsmet Paşa, Özal,  Demirel vefat etti, Türkiye batmadı." dedi.
 
Türkiye'nin 453 milyar dolar borcunun olduğunu belirten İnce, "Bunun  323 milyar dolarını Erdoğan yaptı. 60 milyar dolarlık da özelleştirme yaptılar.  865 milyar dolar da 16 senede vergi topladılar. Alacaklılar kapıda bekliyor  Türkiye'yi, Bu alacaklılar Türkiye'yi iflas ettirmek ister mi? İstemez. "diye  konuştu.
 
İnce, Yalova'dan gelirken Osmangazi Köprüsü'nden geçtiğini, 125 lira  ödediğini, akşam üzeri de Süleyman Demirel'in yaptığı, normalde gidiş ve geliş 11  lira olan köprüden bayram olması nedeniyle bedavadan geçeceğini dile getirerek,  Osmangazi Köprüsü'nün ise otomobiller için 114 lira gidiş, 114 lira da geliş  olduğunu söyledi.
 
Yurtlarda kalan kimsesiz çocukların 18 yaşına kadar devletin  gözetiminde kaldığını belirten İnce, şöyle devam etti:
 
"Bu çocuklar benim içimi acıtıyor. Bu çocuklar 18 yaşını doldurdu mu  sokağa bırakılıyor. Allah'ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda, o çocukları 18  yaşını doldurduklarında hemen devlet kadrolarına alacağım. O çocukları sokağa  bırakmayacağım. 81 milyonluk bir ülkede 3-5 bin kimsesiz çocuğa bakamıyorsak,  yazıklar olsun bize. Bunu hemen yapacağım, hiç beklemeden. Nasıl ki Beykoz'un  imar ve tapu sorununu yılbaşı gelmeden çözeceğim diyorsam, bu kimsesiz çocukların  sorununu da yılbaşı gelmeden çözeceğim."
 
Muharrem İnce, "Türkiye 81 milyon, milletvekili sayısı 600. Rusya 150  milyon, milletvekili sayısı 450. ABD 300 milyon, milletvekili sayısı 535. 300  milyonluk bir ülkede 535 milletvekili var, Türkiye'de, 80 milyonluk bir ülkede  600 milletvekili var. Bu fakir millet 600 milletvekiline maaş vermeye mecbur  değil. Bunu düşüreceğiz. Ama millet çıkarttı. Referandumda 'Evet' vererek bunu  600 yapan sizsiniz. Bu hatayı düzeltmemiz lazım. 600 milletvekili Türkiye'ye  çoktur." ifadelerini kullandı.
 
Bu mitinglerin prova olduğunu dile getiren İnce, 23 Haziran'da  Maltepe'de yapacağı mitingine katılımın 5 milyon olacağını ifade ederek, bu  mitinge kadar herkesin 3 kişiyi ikna etmesini istedi.
 
Notlar
 
Muharrem İnce, Beykoz Çayırı'ndaki miting alanına seçim otobüsüyle  geldi.
 
Alan, dev Türk bayraklarının yanı sıra üzerinde Muharrem İnce'nin  fotoğrafının olduğu bayraklarla donatıldı.
Ellerinde Türk bayrakları, üzerinde  Atatürk fotoğrafı olan Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, İnce'nin konuşması  başlarken ve konuşması sırasında, "İnce Başkan" şeklinde slogan attı.
 
 İnce, konuşmasına, Beykozspor 1908 atkısıyla başladı. Miting alanında  güneşten korunmak için şapka kullanan vatandaşların bazıları Muharrem İnce  maskeleri de taktı. Vatandaşların bir bölümü ise mitingi gölgeden izlemeyi tercih  etti.
 
Muharrem İnce, konuşmasının ardından özçekim yaparak, mitingi  tamamladı.
 
İnce, Beykoz'dan seçim otobüsüyle Üsküdar'a geçti. 

ETİKETLER