Muharrem İnce’den, CHP'ye sert sözler

İHA/AA |  29 Ağustos 2018 Çarşamba - 23:36 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 0:38

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim sonuçlarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) toplantısına davet edilmemesine tepki gösterdi.


İnce, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında bugün yapılan  ve 24 Haziran seçimlerinin değerlendirildiği PM toplantısına ilişkin, Twitter  hesabından açıklamada bulundu.
 
Seçimden 66 gün sonra seçim sonuçlarını değerlendirmek amacıyla PM  toplantısı yapıldığını hatırlatan Muharrem İnce, "Bu toplantıya cumhurbaşkanı  adayını davet etmemek sorun, toplantıda yalan  söylemek ayrı bir sorun. Seçimden  sonra beni davet etmiş ama ben gitmemişim. Benim olmadığım yerde zor durumdan  kurtulmak için yalana başvurmak koltuk sevdası değil de nedir? Ben partiliyim  davet gelseydi iki elim kanda olsa giderdim." ifadesini kullandı.
 
İnce şöyle devam etti:
 
"Bu toplantı seçim sonuçlarını değerlendirmek amacıyla yapılmış ise  Cumhurbaşkanı adayı davet edilmeliydi. Cumhurbaşkanı adayı hakkında yalan  konuşmak için düzenlenmişse vah partimizin ve ülkemizin haline."
 
Yemek eleştirisini yanıtladı
 
Muharrem İnce, seçimlerin ardından Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile  yediği yemek ve sonrasında yaptığı açıklamalar üzerine kendisine yöneltilen  eleştirilere de cevap verdi.
 
İnce, şunları kaydetti:
 
"Yediğimiz yemeğin saatini televizyonda geçen alt yazıdan öğrendim,  yemeğin saatini ve yerini basına ben söylemedim, basını oraya ben davet etmedim,  yemekte konuşulanları basına söylemekle suçluyorsunuz. O yemeğe basın ilgisini  çeken sizsiniz. O yemek sayenizde herkesin bildiği, herkesin merak ettiği bir  yemek haline geldi. Konuşulanları niye açıklamışım? Ne açıklayacaktım menüyü mü?  Bana oy veren 15 milyona karşı sorumluluğum var benim."
 
TAMAMINDA OY KAYBI
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde düzenlenen toplantı yaklaşık 8 saat sürdü. Toplantıda, 24 Haziran'da yapılan seçim sonuçlarıyla ilgili ODTÜ'de akademisyen bir ekibin hazırladığı raporun sunumu yapıldı.
 
Yaklaşık 3 saat süren sunumda rakamlar üzerinden akademik bir değerlendirme yapıldığı belirtilirken, sunumda, CHP'nin sahip olduğu büyükşehirlerin tamamında oy kaybı yaşadığının altının çizildiği öğrenildi.
 
İlçe bazında da değerlendirmeler yapılan sunumda en büyük oy kaybının ise Çankaya ilçesinde olduğunun değerlendirildiği ifade edildi.
 
SÜRPRİZ ADAY TARTIŞMASI
 
PM'de, partide değişim isteyen üyelerle yönetim arasında sert geçen tartışmalar yaşandığı da öğrenildi. Değişim isteyen üyelerin milletvekili seçimleri sırasında yanlış yöntem izlendiğini savunduğu, yönetimin ise bunu kabul etmediği kaydedildi. Aynı üyelerin "küsen seçmenlerin" kazanılması gerektiği yönündeki önerisinin ise yönetim tarafından "küsen seçmen olmadığı" gerekçesiyle kabul edilmediği belirtildi.
 
Yönetimin "yerel seçimlerde sürpriz aday olacağı" yönündeki açıklamalarının da PM'de tartışma konusu olduğu, bazı üyelerin buna, "sürpriz adaya gerek yok, tabandan, parti örgütünden, halkın içinden adaylar olmalı" diye tepki gösterdiği ifade edildi.