Muharrem İnce: Bugün aynı noktada değilim!

AA |  18 Haziran 2018 Pazartesi - 20:32 | Son Güncelleme : 18 06 2018 - 20:52

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı İnce: "Merkez Bankasının para politikasına müdahale etmeyeceğiz, dış politika barışçıl olacak, Suriye'de Şam'a büyükelçi atayacağım. Siyaset biliyorsunuz uzun ince bir yoldur. Uzun kısmı bitti, ince kısmı başlıyor. Türkiye nefes alacak. Barışacak, büyüyecek ve adil bölüşeceğiz. İşe başlarken Allah var; ikinci tura kalır, sonra hesaplaşırız diyordum. Bugün aynı noktada değilim. Birinci turda bitireceğim"


CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, göreve  geldiğinde Suriye'nin başkenti Şam'a büyükelçi atayacağını bildirdi. 
 
İnce, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'ndaki mitinginde, 43 gündür seçim  çalışması yürüttüğünü ve 99. mitingini Gaziantep'te yaptığını söyledi.
 
Bu süre zarfında daha kalabalık mitingler gerçekleştirdiğini ancak  bugünkü coşkunun farklı olduğunu anlatan İnce, "Milletin isteğiyle bu iş tamam.  İlk kez bir seçimin kaybedeni olmayacak. Herkes kazanacak. Ülkücü, AK Parti'li,  İYİ Parti'li, CHP'li, sağcı, solcu kazanacak. Hepsi kazanacak." diye konuştu.
 
Göreve geldikten sonra 48 saat içinde OHAL'i kaldıracaklarını vadeden  İnce, "Merkez Bankasının para politikasına müdahale etmeyeceğiz, dış politika  barışçıl olacak, Suriye'de Şam'a büyükelçi atayacağım. Suriyeliler güle oynaya  memleketine gidecek. Yönümüz AB olacak. AB'nin saygın bir üyesi olacağız.  Türkiye'yi her türlü vesayetten kurtaracağız. Demokrasi Meydanı'nda söylüyorum,  Türkiye'de demokrasi olacak, hukuk olacak, bağımsız mahkemeler olacak."  ifadelerini kullandı.
 
"İNCE KISMI BAŞLIYOR"
 
Kendisinin cumhurbaşkanı olduğu bir Türkiye'de ayrımcılığın  olmayacağını, birbirini kucaklayan bir ülkenin olacağını belirten İnce, şöyle  konuştu:
 
"Önce barışacağız, hem de hemen. Millete yalan söylemeden, herkesin  gözünün önünde kimseyi kandırmadan, sanayimizin atıl kalan 25'ini harekete  geçireceğiz. Meralarımızı, tarım alanlarımızı değerlendireceğiz. Yatırımcıların  önünü açıp KOBİ'leri destekleyeceğiz. Siyaset biliyorsunuz uzun ince bir yoldur.  Uzun kısmı bitti, ince kısmı başlıyor. Türkiye nefes alacak. Barışacak, büyüyecek  ve adil bölüşeceğiz."
 
İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Samsun mitinginde 30 yıl  önce yazdığı bir şiir kitabından mısralar okuduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle  sürdürdü:
 
"Benim adım Recep değil, benim adım Muharrem. Ben onun gibi kıvıramam.  Ne diyorsam o. Yazdığımın arkasındayım. Ben o kitabın geliriyle okuduğum ilkokula  laboratuvar yaptırdım. Erdoğan benim şiir kitabımla uğraşacağına sana bir  alışveriş listesi vereyim onu oku. Ne dediğimi sen anladın. Sana dedim, her kuşun  eti yenmez. Ben fabrika, bereketli topraklar, bacası tüten fabrika, aş, iş, her  mahalleye kreş diyorum, o tutturmuş her mahalleye kıraathane diyor. Diyanet  İşleri Başkanı da kıraathane övgüsü yapıyor. Memleketin haline bak. Danıştay  üyesi aleyhimde twit atıyor. Hakim milletvekili adayıyla esnaf ziyareti yapıyor.  Ey Diyanet İşleri Başkanı yapma bunu, yanlış yapıyorsun, ortada bir seçim var.  Sen en üstteki din adamısın. Dinimize zarar veriyorsun, yazık günahtır bu işe  karışma. Ayıp."
 
Cami tartışmalarına da değinen İnce, şunları kaydetti:
 
"Seçim yaklaşınca camiden çıkmadığımı söylüyor. Bak ben senin gibi  yalancı değilim. 5 vakit namaz kılmıyorum, Allah affetsin. Ama 15 yaşından beri  cumaya gidiyorum. Ben böyle öğrendim, böyle yaşıyorum, böyle mutluyum. Seçim  yaklaşınca gidenlerden değilim. Seçimden önce Muharrem İnce'nin camide fotoğrafı  var mı diyor. Biz camiye fotoğraf çektirmek için değil ibadete gidiyoruz. Bakın  pazar günü seçim var, herhalde önümüzdeki cuma da beni camide görürse herhalde  'gelme' diyecek. Sen nasıl Müslümansın; yalan, kul hakkı sende. Sana mı kaldı bu  işler? Ayıp, insan böyle bir laf eder mi?"
 
"BOYNUZ KULAĞI GEÇER"
 
Konuşması sırasında bazı videolar izletip, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı  eleştiren İnce, "Kendisine usta diyor, madem ben de çırağım, boynuz kulağı geçer.  İstediğin televizyon kanalında karşıma çık. Seninle ekonomiyi tartışacağım.  Yanlış Suriye politikanı tartışacağım. İşe başlarken Allah var; ikinci tura  kalır, sonra hesaplaşırız diyordum. Bugün aynı noktada değilim. Birinci turda  bitireceğim." ifadelerini kullandı.
 
Farklı siyasi partiye gönül vermişlere ve annelere seslenen İnce,  göreve geldiğinde çocukların hepsini iyi eğiteceklerini söyledi. İnce matematik  öğretip onların iyi doktor, mühendis olmasını sağlayacaklarını, iyi spor yapan,  olimpiyatlarda madalyalar kazanan ve marka üreten çocuklar geliştireceklerini  sözlerini belirtti.
 
Göreve geldiğinde hiçbir üniversite öğrencisini FETÖ benzeri yapılara  teslim etmeyip 2 yıl içinde yurt sorununu çözeceklerini ve işsizliği yüzde 5'in  altına düşüreceklerini aktaran İnce, tüm bunları yaparak Türkiye'yi en gelişmiş  10 ülke arasına sokacaklarını söyledi.
 
İnce, göreve gelmesi halinde piyasalara güven geleceğini savunarak,  şunları kaydetti:
 
"Erdoğan kazanırsa dolar 8-10 lira olur. Ben kazanırsam dolar düşer,  Türkiye'ye demokrasi gelir. Piyasaya güven gelir. Gaziantep buna hazır mı?  Gaziantep büyük bir değişime, huzur projesine, kucaklaşmaya, refah toplumuna  hazır. Hep birlikte kavuşacağız. Bir baba evlatları arasında ayrım yapar mı? Bir  cumhurbaşkanı da yapmaz. İmam hatipliler de fen liseliler de sağcılar da solcular  da başı açıklar da kapalılar da Türkler de Kürtler de benim çocuklarım. Alevi  çocukları da Sünni çocukları da benim çocuklarım. Başka inanç topluluklarından  olanlar da benim çocuklarım."