Muğla'da 5,2 büyüklüğünde deprem!

AA |  28 Haziran 2020 Pazar - 20:51 | Son Güncelleme : 28 06 2020 - 21:34

Muğla'nın Marmaris ilçesinde AFAD verilerine göre 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Muğla'nın yanı sıra çevre illerden de hissedildi.


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 20.43'te merkez üssü Muğla'nın Marmaris ilçesi olan 5,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi.
 
Depremin 61,41 kilometre derinlikte olduğu belirlendi.
 
Kandilli depremin büyüklüğünü 5.6 olarak açıkladı. Kandilli daha sonra depremin büyüklüğünü 5.4 olarak revize etti.
 
AFAD'DAN ilk açıklama
 
AFAD'da Muğla'da meydana gelen depremle ilgili açıklama yaptı. AFAD'ın açıklaması şöyle:
 
Geçmiş olsun Muğla.
 
Marmaris ilçesi açıklarında meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki #deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır.
 
Gelişmeleri takip ediyoruz.
 
MUĞLA BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GÜRÜN
 
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün CNN Türk'e bağlandı. Gürün, "Çok şükür herhangi bir olumsuzluk yok. Zaten 5.2 bizim bölgemizin ve Türkiyemizin ölçülerine baktığımızda yıkıcı olma ihtimali düşük. Herkes telaşlandı. Şu ana kadar belediyemize gelen onlardan gelen olumsuz bir konu yok. Hem mal ve hem can açısından çok şükür. Tabii sallandık." ifadelerini kullandı.
 
PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY
 
Şükrü Ersoy Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
 
Son fikrim şu ki bu bir Marmaris depremi değil, denizdeki yitim zonuyla ilgi derin bir deprem ve bu depremin izi yani merkez üssü bozburuna denk gelmiş sadece. Girit civarindaki aktivitenin biraz doğuya doğru kaydığını görüyoruz. Tarihte Rodos civarında büyük depremler var.
 
MARMARİS KAYMAKAMI AKSOY
 
Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Depremle ilgili şu an bize ulaşan herhangi bir olumsuz durum söz konusu değil." dedi.
 
Aksoy, depremin merkez üssüne yakın olarak belirtilen ve Marmaris ile Datça arasında kalan Osmaniye Mahallesi'ne hareket etti.
 
Datça Kaymakamı Mesut Çoban da yer sarsıntısına ilişkin ilçelerinde herhangi bir olumsuzluğun olmadığını bildirdi.

ETİKETLER

Muğla Fethiye Deprem