Mudurnu'daki yangın kontrol altında

DHA |  28 Ağustos 2006 Pazartesi - 13:21 | Son Güncelleme : 28 08 2006 - 13:21

Bolu'nun Mudurnu İlçesi'ne bağlı Beyderesi Köyü ormanlık alanında dün çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor


Bolu Valisi Ali Serindağ, yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, 70 ile 80 hektar arasında çam ormanının yandığını söyledi.

Dün saat 13.00 sıralarında, Mudurnu İlçesi'ne bağlı Beyderesi Köyü Tolca Mevkii'nde çıkan yangın kontrol altına alınırken, söndürme çalışmaları devam ediyor. Söndürme çalışmalarına 4 helikopter, Bolu, Ankara Beypazarı, Sakarya Geyve Orman İşletme Şeflikleri, Bolu, Mudurnu, Sakarya'nın Geyve ve Dokurcun Belediyeleri, Seben Köylere Hizmet Götürme Birliği İtfaiyesi ekipleri, asker ve köylüler katıldı. Dün akşam saatlerinde kontrol altına alınan ve 20 hektarlık alanda etkili olan yangının yeniden alevlenmesi üzerine ekipler sabaha kadar söndürme çalışmalarına devam etti. Bugün sabah saatlerine doğru yangın kontrol altına alınırken, yangının başka yerlere sıçramaması için uğraş veriliyor.

Bolu Valisi Ali Serindağ, yangının kontrol altına alındığını belirterek, "Dün akşam yangın 20 hektarlık bir alanda etkiliydi. Tabii ki bunlar tahmini rakamlardı. Dün akşam yangının kuzey kısmını kontrol altına aldık, ancak güney kısmında yangın genişledi. Şu an 70 ile 80 hektarlık bir alanın yandığı belirtiliyor. Bu rakamlarda tahmini. Biz daha az olduğunu tahmin ediyoruz. Daha sonra bu araştırılıp rakamlar bize iletilecek. Araç gereç sıkıntımız yok. Yangın kontrol altına alındı" dedi.

KONTROL ALTINDA

Bolu Orman Bölge Müdürü Veli Baraklı da, 74 ile 80 hektarlık çam ormanının yanmasına neden olan yangının çıkış nedeninin henüz belirlenemediğini belirterek, Yangın kontrol altına alınmış durumda. Ekipler yangının başka bölgelere sıçramaması için söndürme ve soğutma çalışmalarına devam ediyor. Yangın, yarın itibarı ile tamamen söndürülmüş olur. 74 ile 80 hektarlık çam ormanı zarar gördü" açaklamasını yaptı.

`GÖLET YAPILSAYDI, BÜYÜMEZDİ'

Beyderesi Köyü Muhtarı Kamil Yiğit ise bölgede gölet olması halinde yangına daha çabuk müdahale edileceğini söyleyerek, "Bu mevkiye gölet yapılması için çok talepte bulunduk. Ancak yaptığımız tüm taleplere rağmen, olumlu yanıt alamadık. Gölet olsaydı yangın bu kadar büyümez, gözbebeğimiz olan ormanlarımız da kül olmazdı. Allah, bu yangının çıkmasına neden olanların belasını versin" diye konuştu.

ETİKETLER

0