MSB'den "Milli Mücadele'ye Adım Adım" paylaşımı

AA |  19 Mayıs 2019 Pazar - 11:08 | Son Güncelleme : 19 05 2019 - 11:14

Milli Savunma Bakanlığı'nca (MSB), 19 Mayıs'ın 100. yıl dönümü kapsamında "Milli Mücadele'ye Adım Adım" temasıyla hazırlanan videolardan dördüncüsü paylaşıldı.


Bakanlığın Twitter hesabından yayımlanan videoda, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk ve arkadaşlarının 16 Mayıs'ta İstanbul'dan başlayan Bandırma Vapuru'yla  yolculuğunun, tüm engellemelere ve olumsuz hava koşullarına rağmen 19 Mayıs  1919'da sabahın ilk ışıklarıyla Samsun'da tamamlandığı anlatıldı.
 
Videoda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dört günlük yolculuğuna ait  görüntüler eşliğinde, "Ben 1919 senesi Mayıs içinde Samsun'a çıktığım gün elimde  maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve  benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben, bu ulusal  kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım. Ben, Türk ufuklarından bir gün  mutlaka bir güneş doğacağına, bunun hararetle kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan  bize bir güç çıkacağına emindim ki, bunu adeta gözlerimle görüyordum." sözlerine  yer verildi.
 
19 Mayıs'ın Gençlik ve Spor Bayramı ilan edilmesinin ardından  gençlerin katılımıyla yapılan kutlamalardan görüntülerinin de yer aldığı videoda  şu ifadeler kullanıldı:
 
"Tütün İskelesi'nden kurtuluş destanına atılan o kararlı ilk adım,  mavi gözlerin aydınlığıyla birleşecek, tüm Anadolu'ya ve Türk milletine güç  olacaktı. O gücün sönmez, sarsılmaz ve yıkılmaz cevheri önce üç buçuk yıl sürecek  İstiklal Mücadelemizin müjdecisi olur. Ardından da hiç bitmeyecek heyecan ve  enerjiyle ilelebet yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atılır. Bir asır  sonra Türk milletinin bugünkü temsilcileri olarak her yaştan gençler olan bizler,  varlığımızın teminatı ilk adımın izinde, milletimiz için, milletimizle birlikte  var olmaya devam ediyoruz. 100'üncü yaşında 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve  Spor Bayramımız kutlu olsun."
 
 

ETİKETLER