MSB'den 5 maddelik açıklama: Başlandı!

AA |  29 Ekim 2019 Salı - 23:25 | Son Güncelleme : 30 10 2019 - 1:07

Milli Savunma Bakanlığından, 22 Ekim'de Fırat'ın doğusuna ilişkin Rusya ile varılan mutabakat kapsamındaki hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyetin gösterildiği bildirildi.


Milli Savunma Bakanlığından, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Rusya  ile varılan mutabakata ilişkin açıklama yapıldı.
 
"22 Ekim 2019'da Fırat'ın doğusuna ilişkin Türkiye ile Rusya  Federasyonu arasında Soçi'de varılan mutabakat kapsamındaki hususların yerine  getirilmesinde tarafımızca gerekli hassasiyet gösterilmiştir." ifadelerine yer  verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"150 saatlik sürenin sonunda Rusya Federasyonu tarafından, YPG'nin  ağır silahlarıyla birlikte Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin,  ayrıca da Münbiç ve Tel Rıfat'ın dışına çıkarıldığı bildirilmiştir. Mevcut Barış  Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte,  Kamışlı şehri hariç, Türk-Rus ortak devriyelerine başlanacaktır. Bu kapsamda  devriye güzergahlarında mayın, EYP temizlik faaliyetlerine ve keşif uçuşlarına  başlanmıştır.
 
Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla  müsaade etmeyecek, başta DEAŞ ve PKK/YPG olmak üzere terör örgütleriyle  mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Böylece bölgede bir barış koridoru  oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve  güvenli şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır."
 
  
 

ETİKETLER