Moody's'ten Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank açıklaması

AA |  14 Mart 2019 Perşembe - 17:10 | Son Güncelleme : 14 03 2019 - 17:10

Moody's, Türk hükümetinin kamu kurumlarının devlet bankalarında tuttukları mevduatlara uygulanan faiz sınırını düşürmesinin Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi notları için “pozitif” olduğunu bildirdi.


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten  flaş Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank açıklaması geldi.
Türk  hükümetinin kamu kurumlarının Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ta tuttukları  mevduatlara faiz sınırını düşürmesinin fonlama maliyetini aşağıya çekeceği  nedeniyle bu bankaların kredi notları için “pozitif” olduğunu bildirdi. Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, kamu  kurumlarınının mevduatlarına faiz oranı sınırı getirilmesinin devlet bankaları  olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın kredi notları için pozitif olduğu  ifade edildi.
 
Açıklamada, üç bankanın kamu kurumlarının mevduatları için  ödeyeceklerin faizin yüzde 1 azalmasının değerlendirildiği hatırlatılarak, bunun  lira mevduatlarının maliyetini 10-15 baz puan düşüreceğine dikkat çekildi.
 Kamu kurumlarının mevduatlara uygulanacak düşük faiz oranından dolayı,  üç devlet bankasının toplamda 600 milyon lira veya geçen yılki konsolide vergi  öncesi karlarının yüzde 2'si kadar tasarruf sağlayacaklarının tahmin edildiği de  açıklamada yer aldı. Kamu kurumlarının mevduatlarına uygulanan faiz sınırının, mevduatlarda  en büyük payı alan Vakıfbank’a daha fazla fayda sağlayacağı da açıklamada yer  aldı.