Miyom oluşumunu tetikleyen faktörlere dikkat

05 Nisan 2018 Perşembe - 11:03 | Son Güncelleme : 05 04 2018 - 11:03

Miyomlar, rahimde ve çevresinde görülen, düz kas dokusundan köken alan iyi huylu tümör olarak adlandırılıyor. 35-40 yaş arasındaki kadınların %30-40’ında görülüyor. Miyomlar tedavi edilmediği takdirde zamanla büyüyerek idrar kesesi ile kalın bağırsağa baskıya, gebelikte düşüklere ve ani kanamalara neden olabiliyor.


Östrojenin miyomların büyümesine neden olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yunus Çavuş, miyomların neden oluştuğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, östrojen hormonunun miyomların büyümesine yol açtığının bazı araştırmalarda gösterildiğini söyledi.
 
“Vücuttaki östrojen düzeyleri, vücudun doğal seyrine bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Örneğin; gebelikte östrojen seviyesi artar, menopozda ise düşer. Bazı ilaçlar da östrojen düzeylerinde değişikliğe neden olabilir. Ayrıca çevresel ve genetik faktörlerin de miyom oluşumunda etkisi olduğu düşünülmektedir” diyen Dr. Çavuş, miyom oluşumunu tetikleyen 10 nedeni şöyle anlattı:  
 
MİYOM OLUŞUMUNU TETİKLEYEN 10 NEDEN
 
1.Hiç doğum yapmamak,
2.Adet döneminin çok erken yaşta başlaması,
3.Düzensiz beslenme,
4.Aşırı kilo,
5.Aşırı alkol kullanmak,
6.Ağırlıklı olarak kırmızı et ve şarküteri ürünleriyle beslenmek,
7.Östrojen ve progesteron fazlalığı nedeniyle oluşan hormonal dengesizlik,
8.Yüksek tansiyon,
9.Aşırı stres,
10.Genetik faktörler.
 
35 YAŞ SONRASI DÜZENLİ MUAYENE
 
Miyomların genellikle herhangi bir belirti vermediğini, muayene sırasında tesadüfen tespit edildiğini dile getiren Op. Dr. Yunus Çavuş, miyomların tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:
 
“Çoğu zaman büyüme ile orantılı yani hastalığın ilerlediği durumlarda, aşırı miktarda adet kanamaları, sık idrara çıkma, karında büyüme ve şişlik, adet dönemlerinde kuyruk sokumunda ağrı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle 35 yaş sonrası her yıl düzenli jinekolojik muayene yaptırılması çok önemlidir.
 
AMELİYAT ALTIN STANDART
 
Miyomların kalıcı ve kesin tedavisi ameliyattır. Tedavide kullanılan bazı ilaçlar yumurta üretimini baskılayıp geçici bir süre menopoz etkisi yaratarak miyomların küçülmesini sağlayabilir. Bu uygulama genellikle cerrahi öncesi miyomların küçülmesini sağlamak ve kanamayı azaltmak için kullanılır. Miyomun büyüklüğü, sayısı, bulunduğu yer, hastanın yaşı ve gebelik planlaması ameliyatın şeklini belirler.
 
HASTA KONFORU SAĞLAYAN KAPALI CERRAHİLER
 
Miyomektomi, miyomun rahim duvarından çıkarılması işlemidir. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda, rahmin korunmasını sağlayan bir yaklaşımdır. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik ya da açık cerrahi ile yapılabilir. Miyom ameliyatları günümüzde artık kapalı olarak yapılabilmektedir. Hastanın karın bölgesine özel aletler ile girilerek açılan birkaç delikten yapılan ameliyatlar, açık cerrahiye göre hastaya ayrıcalıklar sağlar.
 
LAPAROSKOPİK MİYOMEKTOMİ
 
Hastanede yatış süresini kısalır.
Kanama, enfeksiyon ve fıtık riskini azaltır.
Ortaya çıkacak karın içi yapışıklık riskini en aza indirir.
Kısa sürede iyileşme sağlar ve daha az ağrıya neden olur.”

ETİKETLER