MİT TIR'ları davasının kritik ismi gözaltına alındı!

AA |  13 Temmuz 2018 Cuma - 12:35 | Son Güncelleme : 13 07 2018 - 13:33

MİT TIR'larının durdurulması ve ıslak imza davaları sanığı dönemin Jandarma Kriminal Daire Başkanı Burhanettin Cihangiroğlu, Ankara'da gözaltına alındı


 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca,  FETÖ'nün TSK yapılanması kapsamında ankesörlü telefon veya sabit hatlarla irtibat  kuran örgüt mensuplarına yönelik soruşturma sürüyor.
Soruşturma kapsamında, ankesörlü telefonla görüşme incelemesi  sırasında, Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve ıslak imza  davalarının tutuksuz sanığı dönemin Jandarma Kriminal Daire Başkanı emekli Albay  Burhanettin Cihangiroğlu'nun, örgüt mensuplarıyla ankesörlü telefon aracılığıyla  görüştüğü tespit edildi.
 
Cihangiroğlu'nun görüştüğü tarihler arasında dikkati çekici bir tarih  de yer alıyor. Cihangiroğlu'nun, MİT tırlarının durdurulduğu 1 ve 19 Ocak 2014  tarihleri arasındaki 12 Ocak 2014 günü örgüt imamı ile ankesörlü telefon  üzerinden görüştüğü belirlendi.
 
Savcılıkça, FETÖ imamlarıyla görüştüğü belirlenen Cihangiroğlu  hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.   Gözaltı kararının ardından Cihangiroğlu Ankara'daki adresinde  yakalandı. Gözaltına alınan şüpheli Cihangiroğlu'nun, İstanbul'a getirileceği  öğrenildi.
 
  HAKKINDAKİ SUÇLAMALAR...
 
MİT tırları davasında hazırlanan iddianamede, Jandarma Kriminal Daire  Başkanı olarak görev yapan Burhanettin Cihangiroğlu'nun, devlet sırrı  kapsamındaki MİT tırlarındaki malzemelerle ilgili, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne  sunulmak amacıyla hazırlanan 23 Ocak 2014 tarihli uzmanlık raporunu düzenleyen  birimin en üst derecede sorumlu amiri olduğu kaydediliyor.
 Islak imzada kumpas davasının iddianamesinde ise Cihangiroğlu'nun,  kamuoyunda "İrtica ile mücadele eylem planı" olarak bilinen belgedeki ıslak  imzanın emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek'e ait olduğu şeklinde uzmanlık raporunu  hazırlayan Jandarma Kriminal Dairesi'nin başkanı olduğu belirtiliyor.
  Her iki iddianamede Cihangiroğlu hakkında "cebir ve Şiddet kullanarak  Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını  kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış  müebbet, "devletin güvenlği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından  niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk  maksadıyla açıklamak" suçundan ise müebbet hapis cezasına çarptırılması talep  ediliyor.
 
  
 Cihangiroğlu'nun ayrıca "silahlı örgütü kurmak veya yönetmek",  "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği  itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk  maksadıyla temin etmek" suçlarından da cezalandırılması isteniyor.
 MİT tırlarına ilişkin soruşturmada 30 Kasım 2015'te tutuklanan  Cihangiroğlu'nun dosyası MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin Yargıtay 16. Ceza  Dairesi'ndeki dava ile birleştirildi. Burhanettin Cihangiroğlu, FETÖ'nün 15  Temmuz darbe girişiminden önce 7 Haziran 2016'da tahliye edildi.
 

ETİKETLER