• »
  • Dünya Haberleri »
  • Mısır polisi, AA Kahire ofisini basarak dört çalışanı gözaltına aldı! Türkiye'den sert tepki

Mısır polisi, AA Kahire ofisini basarak dört çalışanı gözaltına aldı! Türkiye'den sert tepki

AA |  15 Ocak 2020 Çarşamba - 17:09 | Son Güncelleme : 15 01 2020 - 18:00

Mısır polisi, Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine baskın düzenleyerek, 1'i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına aldı ve bilinmeyen bir yere götürdü. Dışişleri Bakanlığı,"Mısır makamlarından AA'nın gözaltına alınan ve biri vatandaşımız olan çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz" açıklaması yaptı.

Mısır'ın Ankara'daki maslahatgüzarı AA Kahire Ofisi çalışanlarının gözaltına alınmasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.


Mısır polisi, AA Kahire ofisini basarak dört çalışanı gözaltına  aldı. TSİ 18.00 sularında ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını  kapattı ve internet bağlantısını kesti. Sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri,  çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak, dışarıyla  irtibat kurmalarını engelledi.
 
Baskının nedeni açıklanmadı
 
 AA muhabirinin aktardığına göre, arama yapan ekipler, olayın ardından  ofise gelen AA avukatına baskının nedeniyle ilgili bilgi vermeyi reddetti. Daha sonra polisler, avukatı ofisin dışına çıkararak içerideki aramaya  devam etti.
 
Gazeteciler, bilinmeyen bir yere götürüldü
 
 Ofisteki AA çalışanı Mısırlı bir kadın gazeteciyi, gece yarısı serbest  bırakan polis ekipleri,1'i Türk vatandaşı 4 kişiyi ise ofiste sabah saatlerine  kadar alıkoydu. Söz konusu gazeteciler, günün erken saatlerinde polis tarafından  bilinmeyen bir yere götürüldü. AA Kahire Ofisi Mali ve İdari İşler Sorumlusu Hilmi Balcı’nın yanı  sıra Mısır vatandaşı Hüseyin el Kabbani, Hüseyin el Abbas ile Siyaset, Ekonomi ve  Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) çalışanı Abdelselam Muhammed gözaltına  alınanlar arasında bulunuyor. Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Kemalettin Eruygur, Mısır Dışişleri  Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunarak, konuyu başından bu yana  yakından takip ediyor. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Mısır’ın Ankara Büyükelçiliği nezdinde  gerekli girişimlerde bulundu.
 
  
Mısır makamları açıklama yapmıyor
 
  AA ve Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği avukatları, gazetecilerin   neden  gözaltına alındığı ve nereye götürüldüğüne dair Mısır makamlarından bilgi  talep etti. Ancak herhangi bir yanıt alamadılar.
 
AA Genel Müdürü Kazancı: "Mısır makamları, AA çalışanlarını derhal  serbest bırakmalıdır
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan AA Genel Müdürü Şenol Kazancı, Mısır  emniyet güçlerinin basına yönelik bu tutumunun kabul edilemez olduğunu  belirterek, "Mısır makamları, AA çalışanlarını derhal serbest bırakmalıdır."  çağrısında bulundu. Kazancı, habercilikte küresel bir marka olan AA'nın konuyu yakından  takip edeceğini ve çalışanları serbest bırakılana kadar meseleyi uluslararası  basının gündeminde tutacağını söyledi.
 
MASLAHATGÜZER BAKANLIĞA ÇAĞRILDI 
 
Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği maslahatgüzarı, AA Kahire  ofisi çalışanlarının gözaltına alınmasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, AA Kahire ofisi  çalışanlarının gözaltına alınmasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına çağrılan  Mısır'ın Ankara'daki maslahatgüzarına Türkiye'nin tepkisi iletildi. Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler, 2013'ten bu yana  karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyinde sürdürülüyor.
 
  
DIŞİŞLERİ'NDEN SERT TEPKİ
 
Dışişleri Bakanlığı, Anadolu Ajansının (AA) Kahire  bürosuna Mısır güvenlik güçlerince baskın düzenlenmesi ve çalışanlarından  bazılarının gözaltına alınmasını kınadı.  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada "AA’nın Kahire bürosuna dün  akşam Mısır güvenlik güçlerince  baskın düzenlenmesi ve  büro çalışanlarından  bazılarının gerekçe gösterilmeden gözaltına alınması, Türk basınına yönelik bir  taciz ve yıldırma eylemidir, şiddetle kınıyoruz." ifadesi kullanıldı.
 
AA’ya yönelik bu şiddet eyleminin, Mısır’daki yönetimin sadece basın  özgürlüğüne yönelik menfi yaklaşımını değil,  demokrasi ve şeffaflık  konularındaki vahim durumunu da bir kere daha gözler önüne serdiği aktarılan  açıklamada, "Bu pervasız tutumda basın ve ifade özgürlüğü konusunda hassas  görünen Batılı ülkelerin bu ülkedeki ihlallere göz yummasının da payı  bulunmaktadır." değerlendirmesi yapıldı. Açıklamada, "Mısır makamlarından, AA Kahire bürosunun gözaltına alınan  ve  biri vatandaşımız olan çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını  bekliyoruz." ifadesi kullanıldı.
 
İBRAHİM KALIN'DAN 'GEÇMİŞ OLSUN' TELEFONU
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Mısır polisinin  Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine baskın yaparak, 4 çalışanı gözaltına alması  dolayısıyla AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı'ya geçmiş  olsun dileklerini iletti. Kalın, Mısır polisinin AA Kahire ofisine baskın düzenleyerek 1'i Türk  vatandaşı 4 çalışanı gözaltına almasının ardından, Şenol Kazancı'yı telefonla  aradı. Konu hakkında Kazancı'dan bilgi alan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim  Kalın, Genel Müdür Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.
 
KILIÇDAROĞLU'NDAN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AA Kahire ofisine düzenlenen  baskın dolayısıyla Genel Müdür Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini  iletti.
 
 
İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN: KINIYORUZ
 
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Mısır polisinin  Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine düzenlediği baskına yönelik, "Mısır  makamlarının Türk medyasına yönelik düşmanca uygulamalarını kınıyoruz."  ifadelerini kullandı. Altun, yaptığı açıklamada, AA Kahire ofisine düzenlenen baskında 1'i  Türk vatandaşı 4 çalışanın gözaltına alınarak bilinmeyen bir yere götürülmesine  ilişkin değerlendirmede bulundu."Mısır makamlarının Türk medyasına yönelik düşmanca uygulamalarını  kınıyoruz." ifadesini kullanan Fahrettin Altun, şunları kaydetti:
"Darbeci zihniyetlerin özgür haber alma ve ifade özgürlüğüne karşı  nasıl bir korku içerisinde bulunduğunu gösteren bu haksız tutuklamaların bir an  önce son bulmasını istiyoruz. Türkiye'nin bölgede artan barışçıl etkinliği ve  özellikle son günlerde Doğu Akdeniz ile Libya bağlamında elde ettiği kazanımlara  karşılık olarak Mısır'ın darbeci yönetiminin Anadolu Ajansı çalışanlarına yönelik  bu düşmanca girişimi, nasıl bir acziyet içerisinde olduklarının da göstergesidir.Türkiye'nin gerek bölgesinde, gerekse dünyada barış, huzur ve istikrar  için her türlü çabanın içerisinde olduğu bugünlerde, Türk basınına yönelik bu  haksız tavrın son derece manidar  olduğunu düşünüyor ve uluslararası camiayı bu  olayı kınamaya çağırıyoruz."
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, AA Kahire ofisine düzenlenen baskın  dolayısıyla Genel Müdür Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti. 
 
 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Mısır polisinin Anadolu  Ajansı (AA) Kahire ofisine düzenlediği baskını kınadı ve çalışanların serbest  bırakılmasını istedi.  Gül,  Mısır polisinin AA Kahire ofisine düzenlediği baskınla ilgili  Twitter hesabından paylaşımda bulundu. AA'ya geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Gül, "Mısır'da hukuksuz  bir şekilde gözaltına alınan Anadolu Ajansı çalışanlarının bir an önce serbest  bırakılmasını bekliyor, özgür basına yönelik bu pervasız girişimi kınıyorum."  değerlendirmesinde bulundu.
 
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mısır polisinin Anadolu  Ajansı (AA) Kahire ofisine baskın yaparak 4 çalışanını gözaltına alması nedeniyle  AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun  dileklerini iletti.  Koca, Mısır polisinin, AA Kahire ofisine baskın düzenleyip 1'i Türk  vatandaşı, 4 çalışanını gözaltına alması dolayısıyla Kazancı'yı telefonla  arayarak bilgi aldı. Bakan Koca, Şenol Kazancı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.
 
 
 
 

ETİKETLER

Mısır Türkiye kriz AA